حداقل دستمزد کمترین حقوق یا دستمزد در ازای کار است که کارفرمایان می‌توانند به طور قانونی به کارگران خود پرداخت کنند. گفتنی است که حداقل دستمزد قیمتی است که کارگران نمی‌توانند زیر آن کار خود را بفروشند.

قرن نو ـ گروه اقتصادی ـ نگار علی: اکثر کشورها تا پایان قرن بیستم قانون حداقل دستمزد را وضع کرده بودند؛ این قانون در ابتدا برای جلوگیری از استثمار کارگران درخواست شد و سپس به عنوان راهی برای کمک به خانواده‌های کم‌درآمد شناخته شد.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی فهرستی از حداقل دستمزد هر کشور در سال جاری میلادی تهیه کرده است و براین‌اساس ده کشور با بیشترین حداقل دستمزد (به دلار) عبارتند از لوکزامبورگ، استرالیا، فرانسه، نیوزلند، آلمان، هلند، بلژیک، انگلیس، ایرلند و کانادا.

لوکزامبورگ دارای بالاترین حداقل دستمزد در جهان با 13.78 دلار در ساعت است؛ حداقل دستمزد در این کشور برای افرادی که به عنوان کارگران ماهر طبقه‌بندی می‌شوند (باید هیجده سال یا بیشتر داشته باشند) بیست درصد افزایش می‌یابد و برای افرادی که به عنوان کارگران نوجوان طبقه‌بندی می‌شوند (18ـ17 سال) 20ـ25 درصد کاهش می‌یابد.

حقوق و حداقل دستمزد در این کشور مطابق با تحول هزینه‌ها تنظیم می‌شوند؛ بنابراین اگر شاخص قیمت مصرف‌کننده تا درصد معینی کاهش یابد، حقوق با همان درصد تعدیل می‌شود.

حداقل دستمزد در کشور استرالیا نیز ساعتی 12.14 دلار است و پس از آن حداقل دستمزد در کشورهای فرانسه و نیوزلند به ترتیب ساعتی 11.66 و 11.20 دلار است و در کشور آلمان نیز حداقل حقوق ساعتی 10.87 دلار و در کشورهای هلند، بلژیک، انگلیس، ایرلند و کانادا حداقل دستمزد به ترتیب ساعتی 10.44، 10.38، 10.34، 9.62 و 9.52 دلار است.

حداقل دستمزد در ایالات متحده 7.25 دلار در ساعت است که دوازدهمین بالاترین دستمزد در جهان را دارا است؛ بااین‌حال ایالت‌های این کشور این قدرت را دارند که حداقل دستمزد فدرال را افزایش دهند و علاوه‌براین، بسیاری از ایالت‌ها قانونی وضع یا پیشنهاد کرده‌اند که به‌تدریج حداقل دستمزد را در چند سال آینده افزایش می‌دهد تا به نرخ خاصی برسد.

در ایران اما با تصویب شورای عالی کار حداقل حقوق کارگران در سال جاری دو میلیون و 655 هزار و 495 تومان است اما با مزایا و سوابق کار این رقم تا چهار میلیون و 111 هزار تومان افزایش می‌یابد و حداقل عیدی در سال جاری پنج میلیون و 310 هزار تومان و حداکثر عیدی نزدیک به هشت میلیون تومان است.

کشورهای توسعه‌یافته‌ای که حداقل دستمزد را به رسمیت نمی‌شناسند

سوئد یکی از کشورهایی است که حداقل دستمزد را به صورت رسمی تعیین نمی‌کند؛ تقریباً همه شهروندان سوئدی به یکی از حدود شصت اتحادیه کارگری و پنجاه سازمان کارفرمایی تعلق دارند که در مورد نرخ دستمزد برای کار منظم ساعتی، ماهانه و اضافه کاری مذاکره می‌کنند و حداقل دستمزد در هر صنف و گروه خاص بین شصت تا هفتاد درصد از متوسط دستمزد در سوئد متغیر است.

طبق قانون سوئد، هفته کار به چهل ساعت محدود می‌شود، درست مانند ایالات متحده و اما این کشور همچنین مقرر می‌دارد که همه کارگران حق دارند 25 روز مرخصی با حقوق و شانزده روز تعطیل رسمی اضافی در هر سال داشته باشند که بسیار سخاوتمندتر از استانداردهای سایر کشورهای دنیا است.

حداقل دستمزد در کدام کشورها در پایین‌ترین سطح است؟

طبق برآوردهای صورت‌گرفته از سوی سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، حداقل دستمزد در کشور سوریه در پایین‌ترین حد در سطح جهانی قرار دارد؛ حداقل دستمزد در این کشور ساعتی ۰.۰۳ دلار است.

هرج‌ومرج مداوم و ویرانی ناشی از بیش از یک دهه درگیری دوباره مانع رتبه‌بندی سوریه در فهرست اقتصادهای برتر 2021 می شود؛ جنگ داخلی طولانی علاوه‌بر تلفات هولناک آن، باعث سقوط تولید اقتصادی این کشور شده و آزادی اقتصادی را تا حد زیادی از بین برده است.

هزینه اقتصادی جنگ داخلی سوریه به‌احتمال‌زیاد از یک تریلیون دلار فراتر می‌رود و تولید ناخالص داخلی کل این کشور به دلیل درگیری و هزینه‌های بازسازی عملاً کار به جایی نمی‌برد.

5965

۱۸:۰۰ ,۳۰ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی ترکیه از افزایش ۲۱.۵۶ درصدی حداقل سطح دستمزد این کشور خبر داد.

در شرایطی که چندی پیش مرکز پژوهش‌های مجلس، از متوسط حقوق ۱۵ میلیون تومانی کارکنان دولت و نیز قرار گرفتن ۶۰ درصد آن‌ها در سه دهک بالای جامعه ...

صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد: اجرای طرح‌های همسان‌سازی و متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با هدف رفع تبعیض صورت گرفته است و این روند در سال‌های ...

با تصویب شورای عالی کار حداقل دستمزد کارگران ۳۹ درصد افزایش یافت.

شاکرمی، معاون روابط کار وزارت کار: سبد معیشت کارگران با توجه به تورم موجود در جامعه باید 6 میلیون و 850 هزار تومان باشد.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی