تابستان سال ۱۴۰۰ در حالی به پایان رسید که قیمت دلار افزایشی بیش ازسه هزار و ۳۰۰ تومان را تجربه کرد.

قرن نو - گروه اقتصادی: این افزایش قیمت در حالی رخ داد که انتظارات روانی و وعده‌های مسئولان دولتی و کاهش قیمت‌ها استوار بود که بررسی ها نشان می دهد از زمان استقلال به دولت سیزدهم به افزایش قیمت دلار حفظ شده و بهای این ارز خارجی در بازار تهران افزایشی در محدوده ۱۸۵۰ تومان را تجربه کرده است.

قیمت دلار در اولین روز تیرماه تابستان 24 هزار و 119 تومان بود اما در پایان تابستان نرخ هر دلار در بازار آزاد برابر با 27 هزار و 445 تومان گزارش شد.به این ترتیب در تابستان سال 1400 که به سال صفر نیز شهرت دارد، افزایش قیمت دلار قابل توجه بوده است. 

پیش از این مخبر، معاون اول رییس جمهوری از گشایش در حوزه پول‌های بلوکه شده ایران خبر داد و تاکید کرد به زودی تاثیر این اتفاق بر بازار ارز ایران مشهود خواهد بود . در عمل اما پول‌های ایران همچنان بلوکه شده باقی ماند و هنوز مذاکرات صورت گرفته با مقامات عراق و کره جنوبی به نتیجه عملی منتج نشده است. 

مقامات عراق و کره جنوبی البته قول‌های مساعدی در خصوص آزادسازی پول‌های بلوکه شده داده‌اند. 

 از سوی دیگر بازار ارز همواره مسیر حرکتی دولتمردان برای پیوستن یا عدم پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف را رصد می‌کند . هنوز سیگنال مثبتی از سوی دولت سیزدهم برای پیوستن به این کنونسیون صادر نشده است و اتفاقا صحبت‌ها بر مخالفت با این موضع استوار است. به عبارت دیگر تبلیغات پررنگ در خصوص واردات واکسن در روزهای اخیر بر این نکته دلالت داشت که قرارگیری در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف بر واردات واکسن موثر نبوده است. به نظر می‌رسد این فشار بر بازار ارز همچنان تداوم داشته باشد.

انتشار اخبار منفی در خصوص احتمال پیوستن ایران به برجام از یک سو و رشد تورم ریالی نیز در تضعیف ارزش پول ملی موثر بوده است.
به این تریبت بازار ارز با 5 عامل منفی یعنی عدم آزادسازی پول های بلوکه شده، ابهام رد پیوستن ایران به مذاکرات وین و تداوم تحریم‌های امریکا ، ادامه تورم ریالی، عدم اتخاذ تصمیم جدیدی برای پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف روبروست.

بازار ارز به کدام سو می‌رود؟ 

بازار ارز به واسطه طولانی شدن گمانه‌زنی‌ها درباره بازگشت یا عدم بازگشت ایران به مذاکرات برجامی از یک سو و عدم تعبیر محسوس در حوزه سیاست از سوی دیگر قیمت دلار نوسان بسیار محدودی را در هفته‌های اخیر تجربه می‌کند.

دراین شرایط وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده است واشنگتن برای بازگشت به مذاکرات وین آماده است، سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران نیز اعلام کرده است که ایران آماده بازگشت به مذاکرات در صورت لغو تمامی تحریم‌هاست.

در حالی که آمادگی خود برای بازگشت به مذاکرات وین را اعلام می‌کند که اشاره‌ای به نقض برجام از سوی ترامپ نشده و تلاش دارد توپ را در زمین ایران نگه داشته و اینگونه وانمود کند که ادامه مذاکرات به تصمیم  ایران بستگی دارد.

فعالان بازار ارز معتقدند در کوتاه مدت تغییر چندانی در بازار رخ نمی‌دهد و هفته اول پاییز سال ۱۴۰۰ نیز شرایط بازار همچنان با نوسان بسیار محدود همراه باشد.
 

۱۲:۵۴ ,۰۲ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


ایران در هفت ماهه سال ۹۹ به عنوان صادرکننده فعال بنزین در منطقه حضور داشته و در این مدت از محل صادرات بنزین درآمدی حدود ۱.۴ میلیارد دلار به دست ...

بررسی روند قیمت ها در بازار خودرو حاکی از آن است که با آغاز مرداد ماه افزایش قیمت ها در این بازار شدت بیشتری گرفته است؛ پراید 111 از ابتدای ماه ...

روند نرخ دلار از ابتدای امروز تاکنون در بازار آزاد افزایشی بوده است و هر دلار آمریکا در حال حاضر با افزایش قیمت 0.01 درصدی به قیمت 26 هزار و 901 تومان ...

در حالی که اصناف و بازارها در این روزها تعطیل هستند معامله ارز در بازار آزاد همچنان ادامه دارد؛ رصد بازار حاکی از افزایش 12 تومانی نرخ دلار در ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی