ماجرای درگیری‌های محمود احمدی‌نژاد نه‌تنها در سال‌های ریاست‌جمهوری‌اش، بلکه پس از دوره ریاست‌جمهوری زبانزد همگان است. اخیراً نیز پوتین را مورد سؤال قرار داده است. اما دلیل این همه جنحال‌سازی چیست؟

قرن نو ـ گروه سیاسی: احمدی‌نژاد در سال‌های ریاست‌جمهوری خود گفتار سیاسی ویژه‌ای را در پیش گرفت و با سماجت، نزدیکان خود را به کارهای حساس گماشت و تا حد امکان از آنها دفاع کرد. او حتی قبل از انتخاب در تبلیغات انتخاباتی خود هم مسئله پوشش زنان را کم‌اهمیت عنوان کرد و در ادامه از تنش با دیگران ابایی نداشت تاجایی‌که ماجرای خانه‌نشینی یازده روزه را نیز در لیست اقدامات خود جای داد.

جنجال‌آفرینی‌های داخلی

احمدی‌نژاد‌ کمتر از یک سال بعد از ریاست‌جمهوری در دولت نهم، فرمان حضور زنان در استادیوم را صادر کرد. این دستور او موجی از انتقادات را به دنبال داشت و حتی برخی مراجع تقلید ازجمله آیت‌الله فاضل‌لنکرانی، آیت‌الله مکارم‌شیرازی و آیت‌الله صافی‌گلپایگانی و محمدتقی مصباح‌یزدی که در آن روزها از وی حمایت می‌کردند، اعلام کردند حضور زنان در ورزشگاه را جایز نمی‌دانند. 

اما این تازه ابتدای راه بود، اصرار احمدی‌نژاد بر حضور کردان در وزارت کشور، بگم‌بگم‌های معروفش در مناظره‌های انتخاباتی، اتهام فساد علیه برخی مقامات کشور و خانواده‌هایشان، خس‌ و‌ خاشاک خواندن معترضان انتخاباتی، برکناری محسنی‌اژه‌ای، طرح موضوع هاله نور و ارتباطات ماوراءالطبیعه او و یارانش، انتشار فیلم ظهور نزدیک است، مسخره کردن نمایندگان هنگام پاسخگویی به سؤالات آنان در سال 90، زیر سؤال بردن برادران لاریجانی، طرح خرید جزیره از سوی مسئولان و تهدیدش به ترور به خاطر افشاگری، بست‌نشینی در شاه‌ عبدالعظیم، جنحال در ثبت‌نام انتخابات 1400 و زیر سؤال بردن انتخابات و نامه‌نگاری‌های انتقادی به رهبر انقلاب تنها بخشی از اقدامات خاص او در داخل کشور بود که علاوه‌بر ایجاد مشکلات داخلی، پیام اختلاف را از داخل به خارج مخابره می‌کرد. 

جلب توجه خارجی‌ها

البته این نوع رفتار مشمول داخل کشور نبود، بلکه آن طرف آبی‌ها هم مشمول اقدامات او شدند؛ ازجمله هنگامی‌که آمریکا و اتحادیه اروپا در سازمان ملل سیاست اعمال تحریم را تشدید و پیگیری می‌کردند، او تحریم‌های اعلامی را کاغذپاره خواند و به‌این‌ترتیب موجب رویکرد منفی جامعه بین‌المللی و مشکلات متعدد اقتصادی برای کشور شد. فقط یکی از نتایج این اظهارات، کاهش بی‌سابقه ارزش پول ملی و افزایش قیمت ارز بود. 

نامه‌نگاری‌های بی‌پاسخ او به رهبران جهان ازجمله بن‌سلمان، ترامپ، جو بایدن، سارکوزی، مرکل و... ازیک‌سو، طرح بی‌نتیجه ماجرای هولوکاست و جنجال مرگ هوگو چاوز ازسوی‌دیگر ازجمله نکاتی بود که در رسانه‌های خارجی مورد توجه قرار گرفت. 

برخی مواضع او چنان بود که بسیاری از تحلیلگران غربی مواضع او را به ضدِانقلاب نزدیک می‌دانستند. بعد از اتمام دوره ریاست‌جمهوری، نامه‌نگاری‌هایش به سلبریتی‌ها، گفت‌وگو با رسانه‌های آمریکایی، نامه به پوتین هنگام سفر قالیباف به این کشور و حالا هم توئیتی به پوتین و انتقاد از وی به خاطر حمایت طالبان و دخالت در امور داخلی دیگر کشورها ازجمله تلاش‌هایش برای مطرح ماندن در صحنه بین‌المللی است.

برنامه آتی چیست؟ 

شاید اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان او را جدی نگیرند، اما یکی از سؤالاتی که اخیراً در افکارِعمومی مطرح شده، اهداف احمدی‌نژاد از این اقدامات است. این سؤال به ویژه زمانی پررنگ‌تر می‌شود که حضور وزرای او در کابینه رئیسی خودنمایی می‌کند و بسیاری این کابینه را کابینه سوم احمدی‌نژاد می‌نامند. 

یکی از احتمالات مطرح دراین‌زمینه، جایگزینی جلیلی و عبور وی از احمدی‌نژاد است. اینکه او کت احمدی‌نژادی می‌پوشد، رفتار انقلابی خاص نشان می‌دهد، با جوانان نشست و برخاست می‌کند و... همه گویای جایگزینی جلیلی در صحنه سیاست به جای احمدی‌نژاد است تا نگاه بهاری‌ها به او دوخته شود. 

اما تفکرات احمدی‌نژاد فراتر از واگذاری جای خود در صحنه سیاست است. شاید این رفتارها زمانی فشار به حاکمیت برای تأیید صلاحیت تلقی می‌شد، اما رفتار او بعد از انتخابات هم نشان داد احمدی‌نژاد حرکت در مسیر دوقطبی با نظام را همچنان دنبال می‌کند. 

او حتی در اظهاراتی عجیب گفت: دلش برای کسانی که انتخابات را حماسه می‌نامند، می‌سوزد. 

برخی تحلیلگران عقیده دارند او حتی به دنبال اخراج از مجمع تشخیص مصلحت نظام است تا بتواند به صورت کامل در جایگاه اپوزیسیون، روی آنتن بماند و فراموش نشود. 

اما به نظر می‌رسد او آرزوهایی بزرگ‌تر را دنبال می‌کند. مشکلات اخیر اقتصادی زندگی را برای بیشتر مردم، به خصوص نسل جوان، سخت‌تر کرده و مخالفت با این شرایط می‌تواند محبوبیت پیشین را به وی برگرداند؛ اما هر نوع مخالفتی با نظام در میان مردم پذیرفتنی نیست. مردم با توجه به سابقه بازی‌اش، او را به عنوان اپوزیسیون نظام نمی‌شناسند اما راه باز است تا او نقش مصلح اجتماعی و یلتسینی دیگر را به روش شرقی بازی کند و بار دیگر به قدرت دست یابد. احمدی‌نژاد در حال آماده‌سازی خود برای زمان و شرایطی است که حکومت بدین‌شکل نباشد تا او در نقش یک منجی ظهور کند. ادامه مرخصی‌های خارج از روال مشایی و بقایی و بیماری مصلحتی برخی دیگر ازجمله جوانفکر، حکایت از آن دارد که آنها هنوز امیدوارند. 

در آینده بیشتر مشخص می‌شود چرا او چنین راه پرپیچ‌وخمی را برای مطرح کردن خود انتخاب کرده است.

5965

۱۰:۲۹ ,۰۳ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


سخنگوی شورای نگهبان به انتشار اخبار جعلی درباره بررسی صلاحیت‌ها واکنش نشان داد.

انتخاب علی نیکزاد از وزرای کلیدی و نزدیک احمدی نژاد بعنوان رئیس شورای هماهنگی ستادهای مردمی آیت الله سید ابراهم رئیسی ، حکایت از اتحاد پنهان ...

رئیس ستاد احمدی‌نژاد در توئیتی نوشت: انتخابات پرشور دشمن را مأیوس و دوستان را دلگرم می‌کند.

رئیس‌جمهور پیشین ایران طی سخنانی تأکید کرد که ایران در آینده با تحولات بزرگ و اصلاحی روبه‌رو خواهد بود.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی