معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: سال آبی گذشته با ۳۷ درصد کاهش بارندگی در مقایسه با متوسط ۵۲ سال گذشته به پایان رسید و می‌توان این سال را خشک‌ترین سال نیم قرن اخیر نامید.

قرن‌نو - گروه اقتصادی: قاسم تقی‌زاده‌خامسی با اشاره به شروع سال جدید آبی، در صفحه شخصی خود نوشت: برای مدیران عرصه آب در ایران، چه در خشکسالی و چه در ترسالی، اول مهرماه با دلهره همراه با امید به لطف پروردگار است و این نگرانی اکنون که کشور با تغییر اقلیم روبه‌رو شده، افزایش یافته است. تغییر اقلیمی که برابر گفته صاحب‌نظران، سرزمین را با سال‌های خشک طولانی و ترسالی‌های همراه با سیل‌های مخرب روبه‌رو خواهد کرد.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو افزود: آب در مخازن ۱۹۹ سد ملی کشور به حداقل رسیده و نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است، و اگر سیل و بارندگی‌های سال‌های ۹۸ و ۹۹ نبود، موجودی مخازن سدها بسیار کمتر از این بود.

تقی‌زاده‌خامسی ادامه داد: سازمان هواشناسی پاییز امسال را نیز خشک و زمستان را نرمال و زیر نرمال پیش‌بینی کرده، هرچند پیش‌بینی بیش از یک‌ماه حدود ۵۰ درصد قابل اطمینان است.

وی افزود: برای تأمین آب شرب در سال جاری نگرانی کمتری وجود دارد، اما شوری آب در برخی مناطق مثل خوزستان در صورتی که جلوی کشت محصولاتی چون کلزا، چغندرقند و محصولات پر آب‌بر گرفته نشود قطعاً در پایین‌دست کارون بزرگ و کرخه شوری آب آشامیدنی افزایش جدی خواهد یافت.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو با بیان اینکه خوشبختانه کارگروه سازگاری با کم آبی استان به ریاست استاندار این نوع کشت‌ها را ممنوع اعلام کرده، تأکید کرد: جلوگیری از آن مستلزم یک همت عمومی در سطح استان است.

تقی زاده افزود: علت شوری، ورود زه‌آب‌های نیشکر، برنج و پساب‌های صنعتی در طول پیمودن بیش از ۳۵۰ کیلومتر آب خروجی از سدها در مسیر رودخانه و کانال‌های روباز است و علت نرسیدن آب به پایین دست، برداشت‌های غیرقانونی آب در این مسیر است.

وی تصریح کرد: سال سختی در پیش است، اول به لطف پروردگار امیدوارم و سپس به همراهی و یکپارچگی بدون بخشی‌نگری همه ذینفعان در جهت اجرای دقیق برنامه منابع و مصارف آب در حوضه‌های آبریز ایران عزیز.

۱۵:۳۰ ,۰۳ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن تشریح آخرین وضعیت بارش‌ها در کشور گفت: احتمال می‌رود که بارش‌ها در پاییز ۱۴۰۰ دیرتر ...

شرکت بازرگانی دولتی ایران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد تولید برنج ۱۸.۵ درصد به دلیل خشکسالی کاهش یافته است به همین منظور توزیع برنج دولتی ...

خشکسالی و سقوط 52درصدی آمار بارش‌های جوی، به کاهش 47درصدی ورودی آب به مخازن سدها منجر شده و با وجود مدیریت سختگیرانه رهاسازی آب از سدها، عملاً ...

گرانی افسارگسیخته میوه و سبزیجات درحالی در سال جاری مردم را در خرید و مصرف آنها ناتوان کرده است که بنا بر بررسی‌های صورت‌گرفته میوه باغداران ...

مردم و کشاورزان صبح امروز با حضور در کنار پل خواجو در اعتراض به مشکلات زاینده‌رود و کشاورزی تجمع کردند.

نظر خود را ثبت کنید