جو بایدن برای مهار چین در منطقه هند-آرام به اتحاد با هند نیاز دارد، ولی رابطه با هند با چالش‌های زیادی همراه خواهد بود.

قرن نو _ گروه بین‌الملل: نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، به آمریکا سفر کرده و در کاخ سفید با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، دیدار کرده است. بایدن برای مقابله با نفوذ چین در منطقه هند-آرام بسیار نیاز دارد که با مودی اتحادی نزدیک و استراتژیک برقرار کند، ولی ایدئولوژی ناسیونالیسم هندوی رادیکال مودی و تضعیف دموکراسی و نقض حقوق بشر این اتحاد را برای بایدن که ارزش‌های لیبرال را سرلوحه سیاست خارجی خود می‌داند دشوار می‌کند.

مودی که پیشتر یکی از هواداران و نزدیک‌ترین متحدین رئیس‌جمهور سابق آمریکا، ترامپ، بود همراه با نخست‌وزیران ژاپن و استرالیا در آمریکا حضور خواهد یافت. اتحاد چهارگانه آمریکا با سه کشور هند، ژاپن، و استرالیا از نگاه دولت بایدن مهم‌ترین اتحاد سیاست خارجی آمریکا در دوران فعلی است که هدف اصلی آن جلوگیری از ظهور چین در مقام یک ابرقدرت است.

هر چهار عضو این اتحاد جدید کشورهای دموکراتیک هستند، ولی در سال‌های اخیر و تحت رهبری مودی دموکراسی در هند تضعیف شده است. سازمان فریدِم هاوس به‌تازگی رتبه‌بندی هند را از کشوری «آزاد» به کشوری «نسبتاً آزاد» کاهش داده و دلیل آن را سرکوب رسانه‌ها و سیاست‌های نژادپرستانه علیه غیرهندوها عنوان کرده است.

اما برخلاف رویکرد کلی دولت بایدن ـ انتقاد از وضعیت حقوق بشر حتی در کشورهای متحد، سیاستی که تاحدی گریبان عربستان سعودی و مصر را گرفته است ـ مقام‌های دولت او از انتقاد از دولت مودی خودداری کرده‌اند و حتی برای ایجاد ارتباط نزدیک با تندروترین عوامل دولت او اقدام کرده‌اند. سفیر آمریکا در هند با رهبران گروه هندوی افراطی ضدمسلمان خشن «راشتریه سویم سیوک سنگه» دیدار کرد، گروهی که بسیاری آن را راست افراطی می‌دانند و به دولت مودی نزدیک است. فعالان و سازمان‌های حقوق بشری و برخی اعضای کنگره آمریکا نگران هستند که این سیاست دولت بایدن به تقویت ایدئولوژی راست افراطی در هند منجر شود.

مقام‌های دولت بایدن تأکید می‌کنند که تقویت اتحاد چهارگانه از اولین و مهم‌ترین اولویت‌های این دولت خواهد بود، ولی درعین‌حال نسبت به نقض حقوق بشر در هند هم غافل نخواهد بود. مقام‌های سیاست خارجی آمریکا به رسانه‌ها گفته‌اند که ترجیح می‌دهند نگرانی‌های خود درباره هند را پشت درهای بسته بیان کنند و از این طریق به بهترین نتیجه دست یابند. این افراد همچنین تأکید می‌کنند مودی نخست‌وزیری محبوب در هند است و همین امر دولت را در مهار کردن او ناتوان می‌کند.

شایان ذکر است که مودی تا سال‌ها تحت تحریم‌های آمریکا بود و ویزای ورود به این کشور را دریافت نکرده بود. دلیل این امر سابقه او در مقام فرماندار ایالت گجرات بود که شاهد یکی از خونین‌ترین و گسترده‌ترین قتل‌عام‌های مسلمانان در تاریخ بود. اما با ورود ترامپ به قدرت، استقبال بسیار گسترده‌ای از مودی در آمریکا ترتیب داده شد و سابقه حقوق بشری او هم نادیده گرفته شد، سیاستی که ظاهراً بایدن تا امروز آن را ادامه داده است.

5965

منبع: پولیتیکو. متن تلخیص شده است.

۰۷:۳۰ ,۰۴ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


قرارداد جدید سه‌جانبه بین آمریکا، بریتانیا، و استرالیا صرفاً یک قرارداد نظامی نیست، بلکه طلیعه نظم جدید دوقطبی بین‌الملل است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، اعلام کرد دو رئیس‌جمهوری ۱۶ ژوئن ملاقات می‌کنند. دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه هم خبر داد به زودی بیانیه‌ای ...

خالد مشعل گفت: عجیب است که آمریکا به گفت‌وگو با طالبان که همچنان با این کشور در افغانسان می‌جنگد، ادامه می‌دهد و این در حالی است که حاضر به ...

رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، جو بایدن به آژانس‌های اطلاعاتی این کشور دستور داده که به دنبال منشاء حمله باج‌افزاری پیچیده اخیر باشند. بایدن ...

وقایع چند روز آینده احتمالاً مشخص می‌کند تاریخ رأی جو بایدن را چگونه توصیف خواهد کرد.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی