افزایش واکسیناسیون در کاهش روند بستری و مرگ و میر بیماران کرونا تاثیر خوبی دارد واز طرفی رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز بهتر شده که بر روند موثر خواهد بود و آمارها کاسته می‌شود.با فرارسیدن فضل پاییز و شیوع بیشتر بیماری‌ها تنفسی ترس از شدت گرفتن مجدد کرونا بیشتر می‌شود و به نظر می‌رسد نباید از خیز ششم کرونا غافل شویم.

به گزارش قرن نو ،اگر خوب پیش‌بینی کنیم، خوب نظارت کنیم و بر آنچه که اتفاق می‌افتد، مسلط باشیم، می‌توانیم از بحران جلوگیری کنیم و ارتفاع پیک را کاهش داده و میزان مرگ‌ها را کاهش دهیم مگر کشورهای دیگر موج‌های مختلف نداشتند؟. همه کشورها پیک‌های مختلف داشته‌اند، اما می‌توان پیک را با پیش‌بینی، اقدام و قرنطینه درست و جلوگیری از پخش ویروس و...و در کنار آن پیشبرد واکسیناسیون، کنترل کرد. با توجه به شرایط دنیا، واریانت‌های مختلف ایجاد می‌شوند. از لامبدا و مو گرفته تا بقیه واریانت‌ها. بنابراین انواع مختلف واریانت‌ها در کشورهای مختلف ایجاد می‌شوند که همه ناشی از سیاست‌های بد آن کشورهاست. به هر حال پیک ایجاد می‌شود، اما اگر به موقع و درست اقدام کنیم، می‌توانیم از شدت آن پیشگیری کرده و حتی اجازه ندهیم پیکی رخ دهد. اینکه برخی می‌گویند دو ماه دیگر ممکن است پیک جدیدی داشته باشیم، به این معنا است که ما کاری نمی‌کنیم و به کووید خوشامد می‌گوییم.
90درصد جامعه باید واکسینه شوند
دکتر علیرضا ناجی، ویروس شناس و رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت و گو با ایسنا  با تاکید بر اینکه بازگشایی جامعه بدون واکسیناسیون و سطح پوششی بالا خطراتی را در پی خواهد داشت، گفت: میزان مناسب پوشش واکسیناسیون هم در هر جامعه بستگی به این دارد که ما چه ویروس و واریانتی را در کشور داریم. زمانیکه از پوشش واکسیناسیون ۷۰ درصدی در جامعه صحبت می‌کردند، مربوط به واریانت ووهان بود. یعنی ویروس‌های اولیه کووید، اما اکنون واریانت‌ها تغییر کردند و واریانت غالب دنیا دلتا است و قدرت حمله آن که در واریانت ووهان بین ۲ تا ۳ بوده است، درباره دلتا به ۴.۵ تا ۵ رسیده است. بنابراین به بالای ۸۰ درصد واکسیناسیون در جامعه نیاز است. با واریانت‌هایی که اکنون وجود دارد، پوشش واکسیناسیونی که بتواند به ما اطمینان دهد تا بتوانیم بازگشایی‌ها را داشته باشیم، عدد بسیار بالاتری است. بنابراین ما باید ۹۰ درصد جامعه را واکسینه کرده و بعد هم لکه‌گیری کنیم.ناجی با تاکید بر اینکه بنابراین بازگشایی‌ها نباید با عجله انجام شود، گفت: در عین حال در بازگشایی‌ها باید مرحله‌ای پیش رفته و آماده هم باشیم تا اگر خیزی مجددا مشاهده شد، فورا عملکرد داشته باشیم.

امکان خیز پیک ششم وجود دارد
بابک قرائی مقدم پزشک و کارشناس هم در این خصوص به آفتاب یزد گفت:« خوشبختانه با توجه به روند بسیار خوب واکسیناسیون در کشور در صورتی که از طرف دولت و جامعه ساده انگاری صورت بگیرد، می‌تواند باعث بشود که پیک ششم هم به وجود بیاید.یعنی اگر در کنار واکسیناسیون رعایت‌های بهداشتی صورت نگیرد و ارتباطات اجتماعی به سرعت بالا برود امکان خیز پیک ششم وجود دارد.شکی نیست که با توجه شرایط دولت و مردم،روند بازگشایی‌ها باید به صورت تدریجی صورت بگیرد و این کار درست و منطقی است. اما اگر بازگشایی‌ها به سرعت صورت بگیرد و ساده انگارانه نسبت به قضیه واکسن برخورد شود و توانایی مقابله واکسن برای جلوگیری از بیماری بیش از واقعیت تصور شود این می‌تواند که باعث شود که پیک ششم رخ بدهد.در کشورهایی که قبلا واکسیناسیون به خوبی و با سرعت انجام گرفته است ما شاهد این امر بوده ایم. یعنی حتی زمانی که در هند آن فجایع رخ داد میزان واکسیناسیون در آن جا در حد نرخ واکسیناسیون الان کشور ما بود. ساده انگاری یکی از دلایل وقوع فجایع در هند بعد از واکسیناسیون بود. الان در ایالات متحده آمریکا علی رغم اینکه یکی از پیشگامان در زمینه واکسیناسیون است، هنوز مرگ و میر در آنجا وجود دارد و موج‌های مختلف رخ می‌دهد.پس امکان به وجود آمدن پیک ششم در کشور وجود دارد اما شدت آن بستگی به موارد اشاره شده در بالا دارد. یعنی بستگی به آن دارد که رفتار دولت و جامعه نسبت به این شرایط چگونه باشد.اما سیر واکسیناسیون در یکی و دوماه گذشته سیر بسیار خوبی است و به نظر می‌رسد که این سیر ادامه داشته باشد و حتی در رابطه با نوجوانان قرار است از هفته دیگر واکسیناسیون شروع شود.بنابراین این می‌تواند کمک بسیاری برای کاهش خطر بازگشایی مدارس باشد.بنابراین تسریع روند واکسیناسیون بسیار خوب است و می‌تواند جلوی وقوع موج ششم را بگیرد به شرط اینکه رفتار مردم و رفتار دولت نسبت به بازگشایی‌ها بدون عجله و با منطق باشد. »

۱۲:۵۸ ,۰۴ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


سخنگوی سازمان غذا و دارو در توییتی به ارزان شدن واکسن سینوفارم پس از ورود واکسن برکت به چرخه واکسیناسیون خبر داد.

تزریــق حدود 300 هزار دُز واکسن در روز، روند کُنــد واکسیناسیون در ایران دارد و فقط ۹ میلیون نفر دو دُز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند!

با رسیدن مجموع واکسن‌های تزریق شده به عدد 30 میلیون و 338 هزار و 254 دوز، رکورد تزریق واکسن در کشور شکسته شد. هم اکنون مجموع واکسن‌های تزریق شده ...

یک عارضه عصبی به فهرست عوارض جانبی واکسن آسترازنکا افزوده شد.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی