نتایج نظرسنجی رسانه آلمانی نشان می‌دهد که سوسیال دموکرات‌ها با اختلاف کم پیروز انتخابات سراسری در این کشور می‌شوند.

سوسیال‌دموکرات‌ها مدعی هدایت دولت برای اولین بار از سال ۲۰۰۵ و پایان دادن به دوره ۱۶ ساله حاکمیت محافظهپکاران هستند.

براساس پیش‌بینی شبکه زد دی اف آلمان، حزب چپ- میانه سوسیال دموکرات‌ها در مسیر کسب ۲۶ درصد آرا و بالاتر از بلوک محافظه کار اتحادیه دموکرات مسیحی و اتحادیه سوسیال مسیحی آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان است بااینحال هر دو گروه باور دارند که می‌توانند دولت بعدی آلمان را هدایت نمایند. 

با توجه به اینکه هیچ یک از بلوک‌های بزرگ اکثریت را در اختیار ندارند و هیچ کدام تمایلی به تکرار "ائتلاف بزرگ" چهار سال گذشته ندارند، محتمل ترین نتیجه یک اتحاد سه جانبه تحت رهبری سوسیال دموکرات‌ها یا محافظه کاران است.

دستیابی به یک توافق برای تشکیل یک ائتلاف جدید ممکن است ماه‌ها زمان ببرد و احتمالا شامل حزب سبزها و لیبرال دموکرات‌های آزاد می‌شود.

اولاف شولتس کاندیدای صدر اعظمی از حزب سوسیال دموکرات در یک میز گرد با حضور دیگر کاندیداها پس از رای گیری اعلام کرد که ما در نظرسنجی‌ها جلو هستیم. 

بر اساس آخرین شمارش رسمی آرا، حزب سوسیال دموکرات آلمان با ۲۵.۹ درصد بیشترین رای را کسب کرده و حزب اتحادیه آلمان (اتحادیه دموکرات مسیحی و اتحادیه سوسیال مسیحی) با ۲۴.۱ در جایگاه دوم قرار دارد.

همچنین حزب سبز از احزاب چپ آلمان با ۱۴.۷ درصد جایگاه سوم را از آن خود کرده است و حزب دموکرات آزاد و آلترناتیو برای آلمان نیز به ترتیب با ۱۱.۵ و ۱۰.۴ درصد در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

۰۸:۱۵ ,۰۵ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


مصطفی میرسلیم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگویی به بیان نکاتی پیرامون FATF، برجام، انتخابات ۱۴۰۰ و شکایت قالیباف از وی پرداخته است.

شهروندان آلمان امروز ـ یکشنبه ـ پای صندوق‌های رأی می‌روند تا جانشین صدراعظم فعلی این کشور که به مدت شانزده سال سکان قدرت را در دست داشت، ...

نتایج انتخابات فدرال آلمان حاکی از تغییر آرایش سیاسی در این کشور است، اما پرسش پیش‌رو این است که این تحول، چه تغییراتی را در سیاست‌های آلمان ...

درحالی‌که احزاب آلمانی چشمان خود را بر روی واقعیت‌های فلسطین می‌بندند، این موضوع برای رأی‌دهندگان آلمانی اهمیت دارد و خواهان توجه نمایندگانشان ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی