پیمان ناتو بر اساس نیرو و تجهیزات و تقویت امنیت و دفاع مشترک پایه‌گذاری شده است و با وجود همه‌گیری کرونا بسیاری از اعضا بودجه دفاعی خود را در سال 2020 افزایش دادند.

قرن نو _ گروه اقتصادی _ نگار علی: سازمان پیمان آتلانتیک شمالی و یا ناتو در ۴ آوریل ۱۹۴۹ میلادی با هدف دفاع جمعی در واشینگتن دی.سی. پایه‌گذاری شد و هم‌اکنون ۳۰ عضو دارد؛ قلب پیمان ناتو مادهٔ ۵ آن است که در آن کشورهای امضاکننده توافق کرده‌اند حمله نظامی علیه یک یا چند کشور عضو در اروپا یا آمریکای شمالی را به عنوان حمله به تمامی کشورهای عضو تلقی کنند و به مقابله آن برخیزند.

بر اساس برآوردهای سال 2021  هزینه های دفاعی ایالات متحده در سال جاری نزدیک به 811 میلیارد دلار خواهد بود؛ از سوی دیگر هزینه های دفاعی سایر کشورهای ناتو در مجموع 363 میلیارد دلار پیش بینی شده است و این امر به این معنی است که ایالات متحده بیش از 448 میلیارد دلار از تمام کشورهای دیگر در این حوز هزینه خواهد کرد.

پیمان ناتو بر اساس نیرو و تجهیزات و تقویت امنیت و دفاع مشترک پایه گذاری شده است و با وجود همه گیری کرونا بسیاری از اعضا بودجه دفاعی خود را در سال 2020 افزایش دادند؛ با این حال همه کشورها به یک اندازه در این حوزه مشارکت نمی کنند.

به عنوان مثال هدف توافق شده برای اعضای اروپایی ناتو این است که تا سال 2024 نزدیک به 2 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف دفاع کنند اما بسیاری از کشورها در مسیر رسیدن به این هدف ناکام ماندند.

پس از ایالات متحده آمریکا کشور انگلیس بالاترین بودجه نظامی پیش بینی شده در سال 2021 را به خود اختصاص داده است؛ طبق براوردهای صورت گرفته بودجه نظامی انگلیس در سال 2021 با افزایش 10.8 درصدی نسبت به سال گذشته به 72.765 میلیارد دلار رسیده است.

آلمان سومین کشوری است که بالاترین بودجه نظامی پیش بینی شده در سال جاری میلادی در بین اعضا ناتو را دارد؛ طبق براوردهای صورت گرفته بودجه نظامی آلمان در یک سال اخیر با افزایش بیش از 40 درصدی به 65.785 میلیارد دلار رسیده است و پس از آن فرانسه با افزایش 12.9 درصدی بودجه نظامی و رسیدن آن به 58.729 میلیارد دلار در جایگاه چهارم این فهرست ایستاده است.

در فهرست زیر به ترتیب نام کشورهای ناتو و بودجه نظامی آن ها آورده شده است:


چه کسی هزینه ناتو را می پردازد؟

یکی از ارکان اصلی ناتو دفاع جمعی است؛ تعهد به این ایده که اقدام خشونت آمیز علیه یک یا چند کشور عضو آن، تجاوز به همه است.

صرف نظر از هزینه های دفاعی اداره یک ائتلاف سیاسی بین قاره ای سالانه حدود 3 میلیارد دلار هزینه دارد؛ اعضا سازوکارهای از پیش تعیین شده ای را برای تقسیم هزینه های ناتو به طور مساوی در نظر گرفته اند.

طبق سازوکارهای از پیش تعیین شده ایالات متحده آمریکا و آلمان طی سال های 2021 تا 2024 در تامین هزینه های ناتو نزدیک به 16.36 درصد سهم دارند و پس از آن ها انگلیس بیشترین سهم را در تامین هزینه های ناتو در این سال ها دارد و سهم و این کشور در تامین هزینه های ناتو 11.29 درصد در نظر گرفته شده است.

فرانسه و ایتالیا در تامین هزینه های ناتو به ترتیب 10.50 و 8.79 درصد سهم دارند و پس از آنها کانادا با سهم 6.88 درصدی ششمین کشور این فهرست است و پس از آن اسپانیا با سهم 6 درصدی در تامین هزینه های ناتو در جایگاه هفتم این فهرست ایستاده است و هشتمین و نهمین کشور این فهرست نیز به ترتیب ترکیه و هلند هستند که در تامین هزینه های ناتو 4.73 و 3.45 درصد سهم دارند و لهستان نیز با سهم 2.99 درصدی در جایگاه دهم این فهرست ایستاده است.

۰۸:۵۹ ,۰۵ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


بودجه نظامی، که به عنوان بودجه دفاعی نیز شناخته می‌شود، به میزان منابع مالی اختصاص‌یافته توسط دولت مستقل اطلاق می‌گردد، که به ارتقا و نگهداری ...

قانون‌گذاران اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه، 29 آوریل، بودجه بحث‌برانگیز 7/9 میلیارد یورویی صندوق دفاعی اروپا را تصویب کردند؛ اقدامی که راه را ...

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که قصد دارد ۲.۲ میلیارد دلار از منابع مالی اختصاص یافته به ساخت دیوار مرزی مکزیک توسط دولت ترامپ را به پروژه‌های ...

در یکی از موارد معدود شکست برای رئیس‌جمهور آمریکا، کمیته نیروهای مسلح سنا برخلاف خواست بایدن بودجه نظامی این کشور را افزایش چشمگیری داد.

ایالات متحده آمریکا بالاترین بودجه نظامی را در دنیا دارد؛ بودجه نظامی این کشور حتی از مجموع بودجه های نظامی 9 کشوری که بالاترین بودجه نظامی ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی