سفیر اتحادیه اروپا روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای نسبت به ادعای اخیر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره مجتمع تسا کرج ابراز نگرانی کرد و خواستار دسترسی فوری بازرسان آژانس به این سایت شد.

استفن کلمنت سفیر اتحادیه اروپا نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا منتشر شد از تعاملات اخیر ایران و آژانس استقبال کرد؛ اما با اشاره به ادعای آژانس درباره عدم دسترسی بازرسان آژانس به کارگاه تولید قطعات سانتریفیوژ در مجتمع تسا کرج  عنوان کرد که اتحادیه اروپا عمیق‌ترین نگرانی خود را از این مطلب ابراز می‌دارد که ایران به آژانس اجازه دسترسی به کارگاه تولید سانتریفیوژ در مجتمع تسا کرج را نداده است.

وی افزود: این یک تحول نگران‌کننده و در تضاد با بیانیه‌ مشترکی است که در تاریخ ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریور ماه) بین مدیرکل و معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران حاصل شد.

این دیپلمات اروپایی عنوان کرد: همانطور که در گزارش بیان شده است، تمامی فعالیت‌های آژانس در خصوص تمامی تجهیزات تعیین شده آژانس و تأسیسات و امکانات ایران که در بیانیه مشترک به آن اشاره شد، به منظور حفظ تداوم آگاهی (آژانس) ضروری است.

وی بر همین اساس  از ایران خواست تا بدون فوت وقت دسترسی بازرسان آژانس را از کارگاه تولید قطعات سانتریفیوژ در مجتمع تسای کرج مهیا کند.

کلمنت این مساله را «مهم» ارزیابی کرد و از مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست تا مراتب را به شورای حکام گزارش کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی دیروز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: ایران از ۲۰ تا ۲۲ سپتامبر (۲۹ الی ۳۱ شهریور) به بازرسان آژانس اجازه سرویس تجهیزات نظارتی و جایگزینی کارت حافظه دوربین‌ها در تمام محل‌های ضروری در ایران به جز کارگاه تولید قطعات سانتریفیوژ در مجموعه تسای کرج را داده است.

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین تصریح کرد که گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد دوربین های مجتمع تسای کرج دقیق نبوده و فراتر از تفاهمات حاصله در بیانیه مشترک است.

متن تلخیص شده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

۱۵:۰۹ ,۰۵ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


وزارت خارجه فرانسه گزارش‌های منتشر شده توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر کاهش توان بازرسی از مراکز اتمی ایران را نشان دهنده "فقدان ...

روزنامه وال استریت ژورنال مدعی شد که آژانس بین المللی انرژی اتمی بر سر دسترسی دوباره به تجهیزات نظارتی در سایت‌های هسته‌ای با ایران به توافق ...

این روزها دغدغه‌های امنیتی رهبران قاره سبز را بر آن داشته تا همکاری با تهران را به عنوان یکی از اولویت‌های خود برای فائق آمدن بر این چالش‌ها ...

نماینده اتحادیه اروپا با اعتراف به عواقب خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام تصریح کرد برطرف شدن تحریم‌ها، بخش حیاتی ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی