امروزه مالیات منبع درآمد مهمی برای اکثر کشورها است و در حقیقت مالیات ها تقریباً 50 درصد یا بیشتر از منابع دولتی را در هر کشور تأمین می کنند.

قرن نو_ گروه اقتصادی_ نگارعلی: پاسخ به این سوال که سیستم های مالیاتی هر کشور چگونه با دیگری مقایسه می شود دشوار است؛ از آنجا که جمعیت و اقتصاد کشورها بسیار متفاوت است، اندازه گیری کل درآمد مالیاتی بهترین راه برای مقایسه سیستم های مالیاتی در سراسر جهان نیست.

در عوض، استفاده از نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی یکی از راه های مفید برای مقایسه سیستم های مالیاتی در سراسر جهان است.

نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی چیست؟

نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی، درآمد مالیاتی یک کشور را با اندازه اقتصاد آن مقایسه می کند که در این مورد با تولید ناخالص داخلی آن اندازه گیری می شود؛ هرچه این نسبت بیشتر باشد، نسبت پولی که به خزانه دولت می رود بیشتر است.

اگر سیستم مالیاتی به طور موثر مدیریت شود می تواند از سلامت و رفاه بلندمدت یک اقتصاد حمایت کند؛ بر اساس تحقیقات انجام شده توسط صندوق بین المللی پول، نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی در کشورها باید حداقل 12 درصد باشد تا رشد اقتصادی سریع تر به وقوع بپیوندد.

میانگین نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی در همه کشورهایی که بخشی از سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) هستند در آستانه 33.8 درصد قرار دارد.

گفتنی است که سازمان همکاری و توسعهٔ اقتصادی، سازمانی است بین‌المللی، دارای ۳۷ عضو، که اعضای آن متعهد به اصول دموکراسی و اقتصاد آزاد هستند؛ این سازمان به تعبیری اصلی ترین سازمان بین‌المللی تصمیم‌گیرنده اقتصادی است.

مقر اصلی این سازمان در شهر پاریس است؛ این سازمان در سال ۱۹۴۸ میلادی تحت عنوان سازمان همکاری اقتصادی اروپا تأسیس شد.
در بین کشورهای عضو این سازمان دانمارک با 46.3 درصد بالاترین نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی را در فهرست دارد؛ این کشور از درآمد مالیاتی نسبتاً بالایی برخوردار است، مخصوصاً در حوزه تامین هزینه های تحصیلات تکمیلی چراکه در این کشور و سایر کشورهای اتحادیه اروپا دانشگاه برای همه شهروندان آن ها رایگان است.

دومین کشور عضو این سازمان که نسبت بالایی از تولید ناخالص داخلی خود را از طریق اخذ مالیات به دست می آورد، فرانسه است؛ طبق براوردهای صورت گرفته مالیات 45.4 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تامین می کند.

گفتنی است که نرخ مالیات در فرانسه از 0 تا 45 درصد متغیر است و افراد مجردی که بیش از 250 هزار یورو در سال درآمد دارند و زوج های متاهلی که سالانه بیش از 500 هزار یورو درآمد دارند و خانواده هایی که سالانه بیش از یک میلیون یورو درآمد دارند باید 3 درصد بیشتر از شهروندان عادی مالیات بپردازند.

بلژیک سومین کشور این سازمان است که بالاترین نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی را دارد؛ طبق براوردهای صورت گرفته نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی در این کشور 42.9 درصد است.

بررسی سیستم مالیات بر درآمد در بلژیک نشان می دهد که افرادی که بیش از 13 هزار و 440 یورو درآمد دارند باید 25 درصد مالیات بپردازند، افرادی که 13 هزار و 440 تا 23 هزار و 720 یورو درآمد دارند نیز باید تا 40 درصد مالیات بپردازند، افرادی که 23 هزار و 720 تا 41 هزار و 60 یورو درآمد دارند نیز باید تا 45 درصد مالیات بپردازند و در نهایت افرادی که بیش از 41 هزار و 60 یورو درآمد دارند باید در این کشور تا 50 درصد مالیات بپردازند.

در جدول زیر نام ده کشور برتر این فهرست و نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی آنها آورده شده است:
 


در انتهای طیف کمتر مالیاتی، ایالات متحده با نسبت 24.5 درصد در رتبه 30 از 35 قرار دارد که به طور قابل توجهی پایین تر از میانگین 33.8 درصد سازمان همکاری و توسعه اقتصادی است؛ همچنین گفتنی است که ایالات متحده دارای یکی از بالاترین نرخ های تولید ناخالص داخلی سرانه در میان کشورهای OECD است.

ایالات متحده آمریکا بیشتر درآمد خود را از مالیات بر درآمد شخصی به دست می آورد؛ در حقیقت 41 درصد از کل درآمد مالیاتی کشور از مالیات بر درآمد شخصی و همچنین سود و منافع فردی ناشی می شود.

صحبت های اخیر بایدن مبنی بر افزایش مالیات بر شرکت ها می تواند نسبت مالیات بر تولید ناخالص داخلی در این کشور را در آینده نزدیک تغییر دهد.


 

۰۹:۱۱ ,۰۶ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


خودروهای تولید داخل از اواسط دی‌ماه براساس قانون جدید ارزش افزوده مشمول عوارض جدیدی به نام مالیات سبز شده اند.

اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان با گذشت بیش از دو سال از زمان تصویب آن، در سال ۱۴۰۰ هم به مرحله اجرا نرسید که مسئولان سازمان ...

در شرایطی که صاحبان مشاغل و اصناف تا پایان ماه جاری برای ارائه اظهارنامه مالیاتی فرصت دارند، بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیش از ۱.۵ میلیون نفر ...

برخی مودیان خوش حساب مالیاتی، به واسطه گردش دستگاههای کارت خوان، مربوط به سنوات اولیه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، با برگهای تشخیص دهها ...

نظر خود را ثبت کنید