«تاج» نخواستنی چطور بازگشت؟ | ترس تعلیق، بالای سر فدراسیون فوتبال!

چند روزی بیشتر به انتخابات فدراسیون فوتبال ایران باقی نمانده است. بعد از برکناری عزیزی خادم از ریاست فدراسیون فوتبال ایران، میرشاد ماجدی با انتخاب اعضای هیئت‌رئیسه به‌عنوان سرپرست موقت انتخاب شد. حالا بعد از پایان دوران سرپرستی او، قرار است در روز 8 شهریورماه رئیس جدید فدراسیون فوتبال ایران انتخاب شود.

کمیته بدوی فدراسیون فوتبال برای این انتخابات سه نامزد را تأیید صلاحیت کرده است. میرشاد ماجدی،‌ عزیز محمدی و مهدی تاج نامزدهای نهایی انتخابات فدراسیون فوتبال ایران هستند.

اما تأیید صلاحت تاج طی روزهای اخیر با واکنش‌های زیادی همراه بوده است. بعد از فاجعه ویلموتس، شاید کمتر کسی تصور می‌کرد رئیس سابق فدراسیون فوتبال به این زودی دوباره سودای نشستن بر صندلی ریاست فدراسیون فوتبال را داشته باشد.

اما اولین مصاحبه او بعد از ثبت‌نام مشخص کرد که تاج نه‌تنها بابت چنین افتضاحی خود را مقصر نمی‌داند؛ بلکه معتقد است در این مدت در حق او جفا صورت گرفته است.

تأیید صلاحیت مهدی تاج با واکنش چند نماینده مجلس مواجه شده و آنها به وزیر ورزش در این خصوص هشدار داده‌اند؛ اما یکی از شائبه‌هایی که در این خصوص وجود دارد احتمال تعلیق فدراسیون فوتبال در صورت ردّ صلاحیت مهدی تاج است.

گفته می‌شود به‌دلیل اینکه انتخابات روز 8 اسفند به‌صورت فوق‌العاده برگزار می‌شود فیفا روی آن نظارت بیشتری خواهد داشت؛ نهادی که یکی از خطوط قرمزش دخالت شخص ثالث در انتخابات است.

در بند 2 ردیف صلاحیت‌های دستورالعمل فیفا آمده: «هنگامی که یک نامزد به‌طور رسمی متهم شود و یا اقدامات قضایی موقت در ارتباط با او انجام شد، کمیته انتخابات تصمیم می‌گیرد، حتی اگر رأی نهایی هم صادر نشده باشد، صلاحیت نامزد مذکور را رد نماید...»

اما در خصوص مهدی تاج به‌دلیل اینکه هنوز پیگیری‌های قضایی منجر به هیچ رأیی در خصوص او نشده؛ به‌نظر می‌رسد کمیته بدوی فدراسیون فوتبال نمی‌توانسته او را برای انتخابات پیش‌رو ردّ صلاحیت کند.

در واقع یکی از نگرانی‌هایی که در خصوص ردّ صلاحیت مهدی تاج وجود دارد همان بحث تعلیق فدراسیون فوتبال ایران از سوی فیفاست؛ ماجرایی که فدراسیون فوتبال را مجبور کرد تا در این خصوص با وجود هشدارهایی که از سوی مجلس داده شود دست به عصا حرکت کند تا مبادا مطلع‌شدن فیفا از کنار گذاشته‌شدن تاج باعث تعلیق فدراسیون فوتبال شود.

5965

 

نویسنده: رضا جوکار

۱۳:۲۱ ,۲۶ مرداد ۱۴۰۱

آخرین یادداشت‌های رضا جوکار