اشتباه بزرگ دولت در رسانه‌ای کردن نظر رهبر انقلاب

گویا دولت کره جنوبی برای بازپرداخت بدهی‌های خود به ایران و برای دورزدن تحریم‌های بانکی (ناشی از نپیوستن ایران به FATF) راه میانبری را پیشنهاد کرده که به جای پرداخت 7 میلیارد دلار وجه نقد، لوازم خانگی به ایران بدهد. 

از ظواهر امر چنین برمی‌آید که دولت با این پیشنهاد دولت کره موافق بوده و قصد داشته ممنوعیت واردات لوازم خانگی را که از چندسال قبل، وزارت صمت و گمرک موظف به اجرای آن بوده‌اند، لغو کند. این تصمیم به گوش تولیدکنندگان لوازم خانگی داخلی رسیده و آن‌ها به هرطریق ممکن، توانسته‌اند موضوع را به رهبرمعظم انقلاب گزارش کنند. ایشان هم در پی نوشتی موضوع را به دولت ارجاع داده‌اند و آقای رئیسی نیز در نامه به وزیر صمت دستور ممنوعیت واردات را صادر کرده است. 

تا اینجای کار هیچ اتفاق غیرمنتظره‌ای نیفتاده. قطعا رهبری در موارد مختلف، ارجاعاتی را به مسئولان کشور دارند که  رسانه‌ای هم نمی‌شود. در این موضوع نیز صدور دستور رهبرانقلاب، به مثابه یک سیاست کلی که از اختیارات ایشان است کاملا منطقی و در چارچوب قواعد است. 

اما از اینجا به بعد یک خطای بزرگ و شاید غیرقابل جبران رخ داده است. 

- رسانه‌ای شدن این نامه از سوی دفتر رویس جمهور با کدام هدف صورت گرفته؟ و چه نفعی در آن بوده است؟ مردم می‌دانسته‌اند که واردات لوازم خانگی ممنوع است و آنچه در بازار موجود است، عمدتا به صورت قاچاق وارد می‌شود. بنابراین رسانه‌ای کردن این نامه، کمک بزرگی است به قاچاقچیان و دلال‌ها که قیمت لوازم خانگی کره‌ای را افزایش دهند. 

- دیگر اینکه هم اکنون دهها میلیون ایرانی از برندهای کره‌ای در خانه و محل کار خود استفاده می‌کنند و انتشار خبر ممنوعیت واردات، عملا می‌تواند روی بازار لوازم یدکی تاثیر منفی فوری بگذارد و هزینه تعمیرات را بالا ببرد و در این میان سوداگران به راحتی جیب مردم را خالی کنند. 

- از این دو نکته که بگذریم رسانه‌ای کردن خبر بالا، یعنی تشویش اذهان عمومی و ایجاد نگرانی در مردم کرونا زده و تحریم زده‌ای که بیش از این نباید اعصاب‌شان را به هم ریخت. 

- و سرانجام نکته مهم‌تر اینکه دولت با رسانه‌ای کردن خبر، در واقع هزینه‌های احتمالی اقدام خود را متوجه رهبری کرده و تصمیمی که در جهت تقویت تولید کالای داخلی و مآلا به سود اقتصاد کشور است، متاسفانه با یک بی‌تدبیری به ضد خود تبدیل می‌شود. 

نویسنده: محمد مهاجری

۰۸:۲۱ ,۰۹ مهر ۱۴۰۰

ویدیو

عکس

اینفوگرافی