افکار عمومی جهانیان درباره آمریکا

موسسه نظرسنجی پیو مدت‌ها است که از دیگر کشورهای جهان درباره نظرشان نسبت به آمریکا نظرسنجی می‌کند. چند روز پیش این موسسه اولین نظرسنجی خود در دوره بایدن را منتشر کرد. این موسسه این نظرسنجی را با ادعایی بزرگ در تیتر خود همراه کرد: «وجهه جهانی آمریکا با رئیس جمهور شدن بایدن بهبود می‌یابد». به واقع هم این نظرسنجی جهشی بزرگ در محبوبیت آمریکا به نسبت دوره ترامپ را نشان می‌دهد: از 36 درصد به 62 درصد.

اما باید این نکته را در نظر داشت که کشورهای مخاطب این نظرسنجی همه متحدین آمریکا و کشورهای لیبرال دموکراتیک بودند. کره جنوبی، ژاپن، استرالیا، و کانادا تنها کشورهایی هستند که در قاره اروپا قرار ندارند. همچنین جامعه آماری نظرسنجی در هیچ یک از این کشورها خیلی بزرگ نبوده است. بنابراین می‌توان گفت که نتیجه‌گیری این نظرسنجی تا حدی عجولانه بوده است. البته طبیعتاً نظرسنجی در چنین کشورهایی برای یک شرکت آمریکایی راحت‌تر است.

اما به هر حال در طول زمان و بررسی دیگر نظرسنجی‌های پیو (که از دوره بیل کلینتون آغاز شده‌اند) می‌توان به مقدار کافی داده دست یافت تا به نتایج مشخصی درباره افکار عمومی جهانی درباره آمریکا رسید. بررسی این نظرسنجی‌ها دو روند مهم در افکار عمومی جهانی نسبت به آمریکا را نشان می‌دهد: (1) در سطح جهانی حزب دموکرات محبوب‌تر از حزب جمهوری‌خواه است، و (2) اعتقاد به دموکراسی آمریکایی سال به سال کمتر می‌شود.

(1) به طور کلی آمریکا در دوران ریاست جمهوری دموکرات‌ها کشور محبوب‌تری است تا در دوره زمام‌داری جمهوری‌خواهان. روسای جمهور دموکرات از روسای جمهور جمهوری‌خواه محبوب‌تر هستند، و روسای جمهور دموکرات نه‌تنها از رقبای جمهوری‌خواه خود، بلکه از خود آمریکا محبوب‌تر هستند. در این آخرین نظرسنجی میزان محبوبیت بایدن 75 درصد و میزان محبوبیت آمریکا 62 درصد بوده است، فاصله‌ای که در دوران اوباما هم مشهود بوده است. یعنی به طور کلی می‌توان گفت که دموکرات‌ها بین شهروندان غیرآمریکایی محبوب‌تر هستند. در این بین استثنا کشور روسیه بوده است که همیشه شهروندانش جمهوری‌خواهان را ترجیح داده‌اند و البته همیشه رویکردی ضدآمریکایی داشته‌اند.

دلایل زیادی را می‌توان برای محبوبیت بیشتر دموکرات‌ها متصور شد. در حالی که جمهوری‌خواهان ناسیونالیست هستند و بر برتری آمریکا نسبت به دیگر کشورها تأکید زیادی دارند، دموکرات‌ها رویکردی جهان‌وطنی‌تر دارند و آشکارا به افکار عمومی جهانی هم اهمیت می‌دهند. دموکرات‌ها همچنان در سیاست خارجی تأکید بیشتری بر چندجانبه‌گرایی و همکاری با متحدین دارند. اما از نظر نگارنده اصلی‌ترین دلیل محبوبیت بیشتر حزب دموکرات محبوبیت بیشتر ایدئولوژی این حزب بین مردم این کشورها است: از تأکید بر دولت رفاه دربرابر کاپیتالیسم لجام‌گسیخته تا حقوق زنان و اقلیت‌های هویتی، حزب دموکرات با افکار عمومی ترقی‌خواه جهانی همخوانی بیشتری دارد.

(2) اما از طرف دیگر افکار عمومی جهانی سال به سال اعتقاد کمتری به سلامت و ثبات دموکراسی آمریکایی دارد. این رقم در حال حاضر 57 درصد است که کاهشی محسوس به 84 درصد در اولین نظرسنجی از نوع خود را نشان می‌دهد. این احتمالاً خبری ناخوشایند برای آمریکایی‌هایی است که دوست دارند آمریکا را الگوی دموکراسی در جهان بدانند، ولی نظر افکار عمومی جهانی با متخصصین علوم سیاسی مسائل داخلی آمریکا همخوانی دارد و حقیقتاً هم روندهای نگران‌کننده‌ای در آمریکا در زمینه اصول دموکراسی دیده می‌شود. احتمالاً مردم جهان اخبار آمریکا را از نزدیک دنبال می‌کنند و از مسائلی همچون دروغ بزرگ ترامپ، تلاش هواداران او برای جلوگیری از تأیید پیروزی بایدن از طریق خشونت، و تصویب قوانین مسئله‌دار در ایالت‌های جمهوری‌خواه آگاه هستند. 

نویسنده: علی نظیف‌پور

۱۷:۲۴ ,۲۶ خرداد ۱۴۰۰

آخرین یادداشت‌های علی نظیف‌پور