امنیتی سازی توان سایبری ایران

مفهوم امنیت ملی در هر زمانی با شرایط حاکم در روابط بین الملل بايد بازتعريف شود. بهره مندی از فناوری های نوین نظیر فناوري هاي فضاي مجازي يكي از الزامات دستيابي به اين هدف است. دخالت در انتخابات يكي از نگراني هاي امنيتي دموكراسي در اين حوزه است.

با توجه به نزدیکی انتخابات اسکاتلند، تمایلات تاریخی استقلال طلبانه مردم این منطقه از نظام سیاسی بریتانیا به علت عدم توانایی وست مینیستر در تامین منافع اسکاتلند، خصوصا پس از درگیری بریتانیا با مسائل پس از برگزیت قوت گرفت. نظرسنجی ها حاکی از احتمال پیروزی مجدد حزب ملی اسکاتلند به رهبری نیکولا استورجن در انتخابات پیش رو می باشد. در همین ارتباط اندیشکده ی هنری جکسون، ثبت شده در ولز و بهره مند از حمایت های مالی دولت بریتانیا، اقدامات مداخله جویانه ایران در زمینه اثرگذاری سایبری بر سلایق مردم اسکاتلند به منظور برجسته سازی حزب ملی اسکاتلند را مورد انتقاد و بررسی قرارداده است. به ادعای این اندیشکده روش به کار رفته در این مداخله سایبری، انتشار اخبار و محتوای غیر واقعی در حساب های کاربری اینترنتی مردم اسکاتلند است که فارغ از شیوه‌ی اثرگذاری، پیروی ایران از روش روسیه در این زمينه حائز اهمیت است.

چنین ادعایی از سوی این اندیشکده بریتانیایی با توجه به برخورداری این کشور از با سابقه ترین و فعال‌ترین بنگاه‌های خبرپراکنی و جنگ روانی نظیر بی بی سی و رسالت اتاق های فکر در تفکرسازی و موضوعیت بخشی به مسائل، مطرح سازی ایران به عنوان کشوری مداخله گر در یکپارچگی بریتانیا، از قصد دستگاه های تفکرساز و زیرساختی غرب در وارد نمودن ایران به چالش های امنیتی بین المللی جدید در عرصه فضای سایبری و فناوری های نوین پرده بر می دارد، تا در اقدامی پیشگیرانه توانایی های بالقوه ی بین المللی ایران در این فضا را هدف قرار داده و در مسیر موضوعیت بخشی به لزوم طرح گزینه های مذاکراتی جدید در ملاقات های دو یا چند جانبه با ایران گام بردارند.

نشر اطلاعات بصورت ناقص و حتی غیرواقع از تاکتیک های مورد استفاده غرب در مدیریت افکار عمومی در راستای اقدامات آتی بوده و هست. همراه سازی نام ایران در مورد ادعا شده توسط این اندیشکده با نام روسیه، دربردارنده پیام همگرایی این دو کشور در عرصه مداخلات نامشروع بین المللی می باشد. با القای چنین پیامی در رسانه های غربی، امکان آماده سازی افکار عمومی به منظور مشروعیت بخشی و فضاسازی های لازم در تامین منافع غرب در آینده آسان تر خواهد بود.

باتوجه به اعلام رسمي جمهوري اسلامي ايران به عدم علاقمندی در مداخله در امور داخلی ديگر کشورها از سوی نهادهایي نظیر وزارت امور خارجه، و فارغ از اهداف مورد نظر اندیشکده بریتانیایی از طرح این موضوع، لزوم گسترش ژئوپولیتیک سایبری ایران امری اجتناب ناپذیر است. روزگاری وسعت جغرافیایی هرکشور از مولفه های قدرت آن بود. در دنیای امروز با وجود فضای بدون مرز سایبري، لزوم تعریف عمق نفوذ و میزان اثرگذاری ایران در این فضا جهت ارتقای حوزه های منفعتی و امنیتی امری ضروری به نظر می رسد.

نویسنده: محسن فرخانی، کارشناس مسائل بین الملل

۱۲:۴۳ ,۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

ویدیو

عکس

اینفوگرافی