ایران و آمریکا بی واسطه مذاکره کنند

این موضوع که مذاکرات در دولت سیزدهم ادامه پیدا کرد، یک گام مثبت تلقی می شود. اما، درباره نحوه مذاکرات یک سری سوالات وجود دارد که به نتیجه رسیدن مذاکرات تا حدود زیادی تابع پاسخ دادن و پاسخگویی به این سوالات است. 

 تجربه ثابت کرده است که مذاکرات با واسطه نمی‌تواند با نتیجه برسد. حتی ما در مذاکرات بی‌واسطه هم که به نتیجه رسیدیم، برای ایران نتیجه ثمربخشی نداشت. 

البته، منظور از ثمربخش نبودن مذاکرات این است که با خروج ترامپ از برجام، مشکلات دوباره بازگشت. بنابراین، مذاکرات با واسطه مشکلات بیشتری دارد و در کل بایستی مسائل به شکل ریشه‌ای حل شود. دو طرف مذاکرات باید درک درستی از مواضع یکدیگر داشته باشند و در آن زمان می‌تواند به یک تفاهم برسند. 

تا زمانی که مذاکرات به شیوه مستقیم نباشد و در این میان واسطه‌ایی برای پیام بردن و پیام آوردن باشد که امکان تحریف یا انتقال اشتباه پیام وجود دارد، نمی‌تواند ما را به نتیجه مطلوب و به نفع کشور برساند. 

از سوی دیگر، باید این را در نظر گرفت که 2 سال دیگر انتخاباتی در آمریکا برگزار می شود. با درس گرفتن از گذشته باید ایران به شیوه ای دیگر در مذاکرات حاضر شود و آن را تبدیل به یک مذاکره مستقیم کند که به تدوین یک معاهده بین دو کشور تبدیل شود. 

برجام باید به عنوان یک معاهده در مجالس کشورها به تصویب برسد تا تغییر دولت ها، تغییر آنچنانی در سرنوشت آن نداشته باشد. برجام یک توافق نامه است که ارتباط یک معاهده را ندارد. یک توافق نامه‌ایی است که بایستی مقدمه برای رسیدن به یک معاهده باشد. شاید، برجام در دولت گذشته با این هدف به نتیجه رسید و صحبت از برجام های 2 و 3 هم بود که به نتیجه نرسیدند. 

بنابراین، باید شکل مذاکره به شیوه ای متحول شود که دو طرف، درکی از مواضع همدیگر داشته باشند و وجود واسطه نمی تواند به ایجاد این درک کمک کند. 

تیم مذاکره کننده باید این مسائل را در نظر بگیرد و مسئولان دستگاه دیپلماتیک هم باید به الزامات یک توافق توجه کند. این که در گذشته مذاکرات به صورت مستقیم انجام شد اما، دولت ترامپ در اجرای برجام مشکلاتی را ایجاد کرد، نباید باعث شود که افراد مدعی شود این نتیجه مذاکرات مستقیم بوده است. 

برجام یک توافق نامه بین دولت ها بوده است که باید تبدیل به معاهده شود و مذاکرات مستقیم می تواند زمینه تبدیل شدن آن به یک سند الزام آور برای دولت هایی را فراهم کند که در آینده در ایران و آمریکا بر سر کار خواهند آمد. 

نویسنده: داریوش قنبری

۱۰:۳۰ ,۱۵ آذر ۱۴۰۰

ویدیو

عکس

اینفوگرافی