این انتقام‌گیری از اسرائیل، ناشیانه نیست؟

در برابر تروریسم دولتی اسرائیل چه باید کرد؟ پاسخ صریح و ساده این است که در برابر اقدامات تروریستی منتسب به این رژیم باید صرفاً از طریق مجاری بین‌المللی و رسانه‌ای اقدام شود و از لفاظی‌های رسمی در خصوص «انتقام در هر جای جهان» یا «مقابله‌به‌مثل در هر نقطه از جهان» اکیداً خودداری شود. البته تاکنون ظاهراً، حداقل در اظهارنظرهای رسمی، چنین نبوده است. بر عبارت «هر نقطه از جهان» تأکید ویژه دارم. می‌خواهم نشان دهم که این سخن چه وجه خطرناکی می‌تواند داشته باشد.

رژیم اسرائیل همواره در پی شکل‌دهی افکارِعمومی جهانیان از طریق امپراتوری رسانه‌ای وابسته به خویش بوده و هست. بیان اینکه در پاسخ این ترورها منافع اسرائیل در همه جای جهان مورد تهدید قرار می‌گیرد همه کشورهای جهان را بدون استثنا بر ضد ما برمی‌انگیزاند.

باید توجه کنیم که بیان چنین سخنانی آب به آسیاب امپراتوری رسانه‌ای ریختن است؛ زیرا هیچ کشوری مایل نیست که سرزمین‌اش محله تسویه‌حساب‌های تروریستی دیگر دولت‌ها قرار گیرد. نتیجه آنکه ائتلاف رسانه‌ای و سیاسی علیه ایران شکل می‌گیرد، «هم چوب را خورده‌ایم و هم پیاز را»، و همه فعالیت‌های ایرانیان خارج از کشور مورد تهدید و تحریم و اختلال قرار می‌گیرد.

هم‌اکنون نیز بنا به گزارش رسانه‌ها، برخی از کشورها به شهروندان خود هشدارهایی داده‌اند. باید از تعمیم این هشدارها به سراسر جهان جلوگیری کرد. وزیر محترم امور خارجه، جناب دکتر امیرعبداللهیان، باید عنایت داشته باشند که این باید یکی از فعالیت‌های روزانه دیپلماسی ما باشد. بنابراین، ایران باید از طریق مکاتبات رسمی و محرمانه به همه سفارتخانه‌های خارجی در ایران این اطمینان را بدهد که ایران از خاک کشور آنها هیچ اقدام انتقامی را سامان نخواهد داد و واقعاً هم بر این عهد پایبند باشد. البته اگر هم آن را با زبانی دیپلماتیک و رسمی به‌صورت علنی بیان کند باکی نیست.

برای اسرائیل چندان ناخوشایند نیست که یک توریست یا یک بازرگان  اسرائیلی در یک کشور دورافتاده مورد حمله قرار گیرد تا بتواند از این طریق پیراهن رسوایی جمهوری اسلامی را برافرازد و رابطه ما را با همه دنیا به اختلال بکشاند. بازنده بازی «ترور و انتقام» ما نیستیم. هرچند دنیا متأسفانه بر روابط رسانه‌ای ظالمانه‌ای بنیان‌گذاری شده است؛ اما موضع ما باید حکیمانه و براساس اعتمادسازی با کشورهای گوناگون باشد. ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که دزدی از ما و ترور ما را موجه و قانونی جلوه می‌دهند. هشیار باشیم.

5965

نویسنده: کیومرث اشتریان

۱۵:۲۰ ,۲۳ خرداد ۱۴۰۱

آخرین یادداشت‌های کیومرث اشتریان