این همه حرف؟

سال‌ها پیش از مرحوم آقای هاشمی‌رفسنجانی شنیدم که گفت یک روز خدمت امام می‌رسد و می‌گوید: «شما هر روز با اقشاری از مردم ملاقات دارید و سخنرانی می‌کنید. گاهی حتی در یک روز این ملاقات‌ها بیش از یک مورد است. صداوسیما تمام آنها را در بخش‌های مختلف اخبار پخش می‌کنند و این موضوع برای مخاطبان رادیو و تلویزیون خسته‌کننده است» (نقل به مضمون)

گویا حضرت امام می‌گوید نیازی نیست صداوسیما این سخنرانی‌ها را پخش کند که آقای هاشمی می‌گوید این کار ممکن است باعث سوءتفاهم‌هایی شود.

آقای هاشمی گفت بالاخره امام پذیرفتند که دیدارها را محدود کنند.

*****

اگرچه در شرایط ماه‌های نخست انقلاب، علاقه زیاد گروه‌های مختلف مردم به حضرت امام، آنها را به شنیدن سخنان ایشان ترغیب می‌کرد و سخنرانی‌های مکرر و متعدد و پخش آنها از صداوسیما کاملاً قابل‌توجیه بود، اما امروز که در شرایط دیگری قرار داریم ضرورت سخن گفتن بسیار کمتر است.

*****

رئیس‌جمهور به‌عنوان بالاترین مقام عالی کشور، محل توجه افکارِعمومی است، و مردم منتظرند مهم‌ترین خبرها و وعده‌ها را از او بشنوند.

آقای رئیسی، لابد برای پاسخ دادن به همین نیاز، زیاد مصاحبه می‌کند و یا در مراسم حضور می‌یابد و همه آنها نیز پوشش خبری می‌یابد.

مجموع اظهارنظرهای رئیس‌جمهور، آبشاری از وعده و فرمان را روانه روح و روان جامعه می‌کند که بخش مهمی از آن نتیجه‌اش فقط بالا بردن انتظارات است.

به‌علاوه اقتصاد دستوری فقط موجب برهم زدن نظم بازار و گرانی کالاها می‌شود. لذا رئیس‌جمهور ناگزیر می‌شود در اظهارات بعدی‌اش تأثیر حرف‌های گذشته را از بین ببرد. اما معمولاً سرکنگبین صفرا می‌افزاید و...

بزرگ‌ترین زیان‌کننده این وضعیت شخص رئیس‌جمهور است زیرا پس از مدتی وعده‌ها و حرف‌های تکراری برای مخاطب عادی می‌شود و سخنانش جدی گرفته نمی‌شود.

از آن بدتر، اطلاعات غلطی است که گاهی توسط رئیس‌جمهور بیان می‌شود و این می‌تواند برای اعتماد عمومی خطرناک باشد. به اینها اضافه کنید گاف‌هایی که گهگاه داده می‌شود و سوژه فضای مجازی می‌شود.

شاید اگر مشاوران آقای رئیسی، همان سفارش آقای هاشمی به امام را به رئیس‌جمهور گوشزد کنند، اعتبار رئیس دولت نیز محفوظ بماند.

5965

منبع: اعتماد

 

نویسنده: محمد مهاجری

۰۹:۲۸ ,۳۰ فروردین ۱۴۰۱

آخرین یادداشت‌های محمد مهاجری