توافق خوب در وین نزدیک است؟

دور هشتم مذاکرات احیای برجام بین جمهوری اسلامی، گروه ۱+۴ و به شکل غیرمستقیم آمریکا در وین در حال انجام است. طی هفت دور مذاکرات گذشته طرح ها و دیدگاه های طرفهای مذاکره مطرح شده و تعدیل های لازم برای رسیدن به توافق صورت گرفته است. آنچه که از اظهارنظرهای منابع طرفین مذاکرات بر می آید، این است که به توافق نزدیک شده ایم.

جمهوری اسلامی بر روی دو محور اصلی در مذاکرات متمرکز شده است. اول لغو کلیه تحریم های ظالمانه و دوم ارائه تضمین عدم خروج امریکا بعد از توافق است؛ چرا که به ما ثابت شده آمریکا دولت عهدشکنی است و به تعهدات بین المللی پایبند نیست.

ابتدا، طرف مقابل با لغو تحریم های با برچسب هسته‌ای موافقت کرد ولی لغو تحریم هایی بابرچسب هسته ای مورد موافقت جمهوری اسلامی قرار نگرفت و به همین منظور مطالبه به حق جمهوری اسلامی لغو کلیه تحریم های ظالمانه است.

برداشت ما این است که آمریکا و سایر طرف های مذاکره چاره‌ای جز تسلیم در مقابل منطق، استدلال و صلابت جمهوری اسلامی ندارند و ما با یک توافق خوب فاصله ای نداریم.  البته دادن ضمانت از طرف آمریکایی ها سخت است اما باید به این خواسته تن بدهند.

در روند مذاکرات نقش چین و روسیه نیز مهم است؛ با توجه به همکاری پایدار بین ایران و چین و همچنین مذاکرات ایران و روسیه برای یک توافق همکاری پایدار و سفر قریب الوقوع رئیس جمهور محترم، آقای رئیسی به روسیه به نظر می رسد ایران در مذاکرات مقتدر و با برنامه پیش می رود.

نویسنده: سید حسین نقوی حسینی

۱۷:۳۴ ,۲۷ دی ۱۴۰۰

ویدیو

عکس

اینفوگرافی