ثباتِ محبوبیتِ بایدن و معنای آن برای ریاست جمهوری او

نزدیک به دو ماه از آغاز ریاست جمهوری بایدن می­گذرد و او تا امروز یک رکورد بسیار مهم را شکست: میزان محبوبیت او در دو ماه اول ریاست جمهوری بیشترین میزان ثبات در تاریخ آمریکاست. وبسایت معتبر 538 که میانگین محبوبیت روسای جمهور را به شکل علمی محاسبه می­کند نشان داد از آغاز ریاست جمهوری بایدن تا امروز، میزان محبوبیت او بین 52 تا 55 درصد متغیر بوده است. از زمانی که نظرسنجی­های مدرن اختراع شدند، یعنی از زمان ریاست جمهوری هری ترومن در سال 1948، هیچ رئیس جمهور دیگری در تاریخ در اولین ماه تصدی خود از این میزان ثبات در نرخ محبوبیت بهره مند نبوده است. این امر ممکن است برای ریاست جمهوری بایدن بسیار معنادار باشد.

در تاریخ نظرسنجی در آمریکا، رئیس جمهوری که بیشترین میزان ثبات در نظرسنجی را داشت ترامپ بود. پیش از ترامپ این مسئله در مورد باراک اوباما صدق می­کرد. شکی نیست که سال­ها است که ما شاهد روند افزایشی میزان ثبات در محبوبیت روسای جمهور آمریکا هستیم. دلیل این امر واضح است: در سال­های اخیر میزان قطبی شدن و وفاداری حزبی در جامعه آمریکا بسیار افزایش یافته و این بدان معنا است که اکثریت عظیم مردم تحت هر شرایطی از رئیس جمهور هم­حزبی خود حمایت می­کنند و با رئیس جمهور از حزب رقیب مخالف هستند. هرچقدر میزان مستقلین واقعی کمتر باشد، افکار عمومی پایداری بیشتری در قبال رئیس جمهور مستقر دارد. بنابراین اولین معنای ثبات محبوبیت بایدن در ماه اول این است که او بر امریکایی دوپاره حاکم است، شاید حتی دوقطبی­تر از امریکای ترامپ.

اما این اعداد معنای دیگری هم دارند. از نظر تاریخی، 54 درصد برای رئیس جمهوری که تازه کار خود را شروع کرده رقم اندکی است. روسای جمهور آمریکا معمولاً پس از تحلیف بین 60 تا 70 درصد محبوبیت دارند، ولی این محبوبیت به سرعت افت می­کند و بین 40 تا 50 ثابت می­شود. به این دوره محبوبیت اولیه دوره «ماه عسل» رئیس جمهور می­گویند. با این معیار تاریخی محبوبیت بایدن خیلی خوب نیست چون فاصله­ای معنادار با 60 درصد دارد. اما نکته مهم برای بایدن این است که تا این لحظه نشانه­ای از افت محبوبیت او دیده نشده است، در حالی که معمولاً روسای جمهور در پایان دو ماه اول با پایان ماه عسل خود مواجه می­شدند. اگر بایدن اصولاً ماه عسل نداشته و این ثبات در تمام چهار سال ریاست جمهوری او ادامه داشته باشد، او به عنوان رئیس جمهور در جایگاهی بسیار قدرتمند قرار خواهد داشت، چون محبوبیت بالای 50 درصد برای رئیس جمهور در شرایط دوقطبی بسیار مطلوب است و شانس انتخابات مجدد او در سال 2024 نیز نزدیک به قطعی خواهد بود. اما اگر بایدن ادامه فرآیندی که با اوباما و ترامپ شاهد آن بودیم نباشد و میزان محبوبیت او با نوسان و تلاطم زیاد همراه باشد، در آن صورت پیش­بینی ادامه روند ریاست جمهوری او بسیار دشوار خواهد بود و کاملاً به وقایع بستگی خواهد داشت. در حال حاضر امید بایدن این است که پایان بحران بیماری کووید19 و بهبود وضع اقتصاد میزان محبوبیت او را ثابت نگه دارد.

 

نویسنده: علی نظیف پور

۱۳:۱۲ ,۲۷ اسفند ۱۳۹۹

ویدیو

عکس

اینفوگرافی