حزب دموکرات میانه‌رو باقی مانده است

بسیاری از تحلیل‌گران سیاسی آمریکا انتظار داشتند که حزب دموکرات به سوی چپ‌گرایی حرکت کند و میانه‌روهای حزب اندک اندک حذف شوند. ولی تاکنون وقایع سال‌های 2020 و 2021 نشان می‌دهند که میانه‌روها همچنان تسلط خود بر حزب دموکرات را حفظ کرده‌اند و به نظر نمی‌رسد که حداقل در آینده نزدیک جناح چپ امید زیادی به تسلط بر حزب دموکرات داشته باشد.

در سال 2022 انتخابات کنگره و چند انتخابات فرمانداری و محلی برگزار خواهد شد، و در حال حاضر انتخابات مقدماتی دو حزب برای نامزدی حزب در این رقابت‌ها در حال برگزاری است. تاکنون در تمام رقابت‌های عمده نامزد جناح میانه‌رو پیروز شده است و جناح چپ موفق به کسب موفقیت عمده‌ای نشده است. در انتخابات مقدماتی شهرداری نیویورک، اریک آدامز و کاترین گارسیا که هر دو میانه‌رو بودند در مقام اول و دوم قرار گرفتند و نامزد جناح چپ، مایا وایلی، در مقام سوم قرار گرفت. در انتخابات مقدماتی فرمانداری ویرجینیا تری مک‌آلیف، فرماندار سابق همین ایالت و یکی از نزدیکترین افراد به خانواده کلینتون و بایدن، پیروز شد. فیل مرفی، فرماندار میانه‌روی نیوجرسی هم به راحتی برای دور دوم نامزد حزب شد و در یک انتخابات کرسی مجلس نمایندگان در ایالت لوئیزیانا هم نامزد میانه‌روها پیروز شد.

این در حالی است که مدتی طولانی است که جبهه راست رادیکال بر حزب جمهوری‌خواه تسلط بیشتری پیدا کرده است و جناح میانه این حزب کاملاً به حاشیه رانده شده است. به علت تنفر بسیار شدید رای‌دهندگان حزب دموکرات از ترامپ، کارزار به نسبت موفق برنی سندرز سناتور چپ‌گرای ایالت ورمانت در انتخابات مقدماتی 2016، راه‌یابی چند چهره چپ رادیکال به مجلس نمایندگان در انتخابات سال 2018، و همین‌طور افزایش محبوبیت مواضع چپ‌گرایانه بین لیبرال‌ها و حتی کل جامعه آمریکا (مثل بیمه همگانی، افزایش حداقل دستمزد، مالیات بر ثروتمندان، و غیره)، بسیاری منتظر بودند که در سال‌های بین 2016 تا 2021 حزب دموکرات هم به سوی رادیکالیسم حرکت کند.

این امر تا حدی جدی بود که بسیاری از تحلیل‌گران شانس پیروزی جو بایدن در انتخابات مقدماتی 2020 را جدی نمی‌گرفتند، به‌رغم این‌که بایدن در همه نظرسنجی‌ها به شکلی چشم‌گیر جلوتر بود. نامزدهای رقیب بایدن هم که حس می‌کردند قدرت در اختیار چپ‌ها قرار گرفته از یکدیگر در اتخاذ مواضع تند سبقت می‌گرفتند. اما بایدن با اقتدار در انتخابات مقدماتی پیروز شد و سندرز تنها تقریباً نیمی از آرای خود در سال 2016 را به دست آورد. و همان‌طور که ذکر شد، پیروزی بایدن با پیروزی پیاپی میانه‌روها در رقابت‌های بعدی همراه بود.

اما دلیل این امر چیست؟ شاید اولین و مهم‌ترین دلیل این باشد که نفرت دموکرات‌ها از ترامپ به معنای تندروترشدن آنان نبوده، بلکه باعث شده که به پیروزی در انتخابات اهمیت بیشتری دهند. دموکرات‌ها (به درست یا غلط) ترامپ را تهدیدی وجودی برای دموکراسی آمریکایی می‌دانند، و بنابراین در هر انتخابات مقدماتی اولویت اول را به انتخاب نامزدی داده‌اند که بیشترین شانس پیروزی را دارد.

دلیل دوم این امر این است که سیاستمداران میانه‌رو هم از خود زیرکی سیاسی نشان داده‌اند و تا حد ممکن به چپ حرکت کرده‌اند. همان‌طور که در مقاله دیگری نوشته‌ام، بایدن چپ‌گراترین رئیس جمهور دوران پساریگان بوده است. دموکرات‌های میانه‌رو در واقع با حرکت به چپ جذاب‌ترین جنبه‌های جناح چپ را تصاحب کرده‌اند ولی در عین حال با خودداری از پذیرش مواضع بیش از حد رادیکال آنان (مثل قطع بودجه پلیس)، توان رای‌آوری خود را هم حفظ کرده‌اند. این سیاستمداران در واقع با حرکت هوشمندانه به چپ کاری کرده‌اند که برای رای‌دهندگان حزب دموکرات انتخاب مشکلی نباشند: با رای دادن به افرادی مثل بایدن و مک‌آلیف، دموکرات‌ها هم به سیاست‌ها دولت رفاهی می‌رسند و هم در انتخابات بیش از حد ریسک نمی‌کنند.

البته بخش بزرگی از رقابت‌های درون‌حزبی هنوز رخ نداده‌اند و تا آخر امسال و اوایل سال بعد میلادی ادامه خواهند داشت. ولی در حال حاضر چشم‌انداز از ادامه تسلط جناح میانه‌رو بر حزب دموکرات حکایت دارد.

نویسنده: علی نظیف‌پور

۲۰:۵۳ ,۱۶ تیر ۱۴۰۰

ویدیو

عکس

اینفوگرافی