حمله خطرناک حزب جمهوری‌خواه به دموکراسی

هری انتن یکی از متخصصان آمار و انتخابات آمریکا و روزنامه‌نگاران داده‌محور است که در حال حاضر در سی‌ان‌ان مشغول به کار است.

جمهوری‌خواهان پس از شکست ترامپ در انتخابات 2020 دست به تصویب چند قانون در سطح محلی زده‌اند به این امید که شانس پیروزی حزب دموکرات را کاهش دهند، قوانینی که برخلاف اصل دموکراسی محسوب شده‌اند. معمولاً در پوشش رسانه‌ای این قوانین به شکل مشابهی تفسیر می‌شوند، اما واقعیت این است که این قوانین دو نوع بسیار متفاوت هستند، یکی قوانینی که با هدف کاهش مشارکت اقلیت‌های نژادی و دیگر قشرهای حامی حزب دموکرات تصویب شده‌اند، و دومی قوانینی که طریقه شمارش آرا را تغییر می‌دهند. واقعیت این است که این نوع دوم از قوانین برای دموکراسی آمریکایی بسیار خطرناک‌تر هستند.

به یاد بیاورید که در سال 2020 رئیس جمهور مستقر آمریکا به شکلی جدی تلاش کرد که نتیجه انتخابات را تغییر دهد، و تنها دلیل شکست او این بود که مقام‌های محلی عضو حزب جمهوری‌خواه در ایالت‌هایی مثل میشیگان، آریزونا، و جورجیا با او همکاری نکردند. شکی نیست که اگر مقام‌های متفاوتی مسئول شمارش آرا و تأیید پیروزی بایدن می‌بودند، ممکن بود که ما امروز در جهان بسیار متفاوتی زندگی کنیم. و در همان سال هم مقام‌های جمهوری‌خواه زیادی آماده تغییر دادن نتایج بودند، به‌خصوص نمایندگان و سناتورهای کنگره‌های ملی و فدرال (اکثر اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان علیه تأیید رسمی پیروزی بایدن رای دادند).

جمهوری‌خواهان به تازگی در ایالت‌هایی مثل کانزاس، آریزونا، و جورجیا قوانینی تصویب کرده‌اند که مسئولیت شمارش آرا و تأیید رسمی نامزد پیروز در ایالت را از مقام‌های اجرایی و تخصصی به مجالس ایالتی منتقل می‌کند. در انتخابات 2020، مقام‌های اجرایی دو ایالت آریزونا و جورجیا، که خود عضو حزب جمهوری‌خواه بودند، علیه درخواست ترامپ برای عدم تأیید نتایج مقاومت کردند، ولی مجالس ایالتی با ترامپ همراهی کردند و این مقام‌ها را توبیخ کردند. در سال 2024 این مقام‌ها دیگر اختیار تأیید نتایج را نخواهند داشت.

دموکرات‌ها در حال حاضر تمام تمرکز خود را بر این گذاشته‌اند که مانع کاهش مشارکت هواداران خود بر اثر قوانین نوع اول شوند. جمهوری‌خواهان همواره متهم به سرکوب آرای جوانان و اقلیت‌های نژادی بوده‌اند. ولی هنگامی که رای به صندوق انداخته شود، دیگر از حزب دموکرات و رای‌دهندگان کاری برنمی‌آید، و به همین دلیل این قوانین نوع دوم برای دموکراسی آمریکایی خطرناک‌تر و کاملاً بی‌سابقه هستند. دموکرات‌ها برای مقابله با این حمله علیه دموکراسی باید به سرعت به راه‌حلی قانونی بیندیشند، وگرنه حفاظت از سلامت انتخابات در سال‌های بعد بسیار دشوار خواهد شد.

4908

نویسنده: هری انتن

۲۰:۰۸ ,۱۸ خرداد ۱۴۰۰

ویدیو

عکس

اینفوگرافی