خوش بینی به مذاکرات وین

دور هشتم مذاکرات برجام در حالی پیش می رود که ارزیابی های مثبتی از آن می شود. اگر نگاهی به دور هفتم مذاکرات بیاندازیم، در ابتدا نگاه گروه 1+4 و آمریکا به جمهوری اسلامی و پیش نویس های ایران مبنی بر لغو کامل تحریم ها و ارائه تضمین از سوی آمریکا منفی بود، اما رفته رفته زمینه های خوش بینی و اظهارنظر های مثبت در این دور مذاکرات فراهم شد. 

لغو کامل همه تحریم های آمریکا علیه ایران در اختیار هئیت مذاکره کننده این کشور و حتی جو بایدن نیست و باید در کنگره تصمیم گیری شود، بر همین اساس در دور هفتم مذاکرات تیم مذاکره کننده ایران با چالش هایی مواجه شد و اظهارات ناامید کننده از وین به گوش می رسید. با این حال با تعاملات بیشتر از سوی جمهوری اسلامی، بازگشت به متون و پیش نویس های گذشته و همچنین موافقت با نصب دوباره دوربین های آژانس، پیشرفت هایی را در مذاکرات ایجاد کرد. 

بر همین اساس، همه طرف های مذاکرات برجامی اظهارات خوش بینانه ایی مطرح می کنند و حتی آمریکا نیز از پیشرفت مذاکرات وین خبر داده است، تنها گلایه اروپا و آمریکا از روند کند مذاکرات است. 

با این حال، اگر چه ممکن است همه خواسته های جمهوری اسلامی در وین تحقق پیدا نکند اما، با توجه به اقتصاد کشور که تحت تاثیر تحریم ها بوده است و برخورد منعطفانه ایران در ماه های اخیر، می توان به نتیجه مذاکرات وین خوش بین بود. 

 

نویسنده: جواد آرین منش

۱۱:۴۰ ,۲۵ دی ۱۴۰۰

ویدیو

عکس

اینفوگرافی