روش‌های شکست‌خورده در ترویج حجاب

مسئله عفاف و حجاب اساساً موضوع، مسئله و ارزشی فرهنگی است که نحوه مواجهه با آن باید مبتنی بر روش‌های فرهنگی باشد. معمولاً نهادینه‌شدن امر حجاب در وهله اول،  به‌عنوان امری تربیتی در خانواده‌ها شکل می‌گیرد و در توسعه عفاف و حجاب باید عوامل متعددی را در نظر داشت.

نقش الگوها و اسوه‌ها در ترویج حجاب امر بسیار مهمی است و عوامل متعدد و نهادهای متعدد مانند آموزش‌وپرورش، دانشگاه‌ها، نهادهای فرهنگی و صداوسیما، نهادهای حوزوی و دینی، خانواده‌ها و وزارت فرهنگ، نخبگان و هنرمندان دراین‌باره نقش دارند. 

مسئله عفاف و حجاب نیز بیش از چهل سال است که در کشور ما مطرح بوده و شورای عالی انقلاب فرهنگی مطالعات گسترده‌ای در این زمینه داشته و کمیته‌ای را تحت عنوان کمیته تروج و گسترش فرهنگ عفاف را پیش‌بینی کرده است. این کمیته شامل 22 دستگاه و سازمان بوده که هر کدام در این زمنیه وظایفی را بر عهده دارند. 

تجربه نشان‌دهنده این است که برخوردهای سلبی و خشن پاسخگو نیست. معمولاً در تابستان هر سال، حرکت‌هایی از این دست درباره حجاب مشاهده کردیم. در سال‌های دور، این نقش بر عهده کمیته‌ها و سپس به نیروی انتظامی و در آخر به نهاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر واگذار شد و همچنین روش‌های شکست‌خورده‌ای مثل برخورد و عدم اجازه ورود افراد بدحجاب به دستگاه‌های دولتی و گشت ارشاد را مشاهده کردیم. 

دلیل شکست این روش‌ها نیز این است که در برخورد با مسائل فرهنگی، روش‌های فرهنگی پاسخگو است و لذا نود درصد اقدامات باید ایجابی و ده درصد آن سلبی باشد نه برعکس. ما در حال تکرار روش‌های شکست‌خورده گذشته هستیم و یقیناً پاسخگو نخواهد بود. 

5965

نویسنده: جواد آرین منش

۱۴:۰۰ ,۲۰ تیر ۱۴۰۱

آخرین یادداشت‌های جواد آرین منش