عملکرد دولت در آیینه اربعین

1.    «کاش دوره دولت روحانی زودتر تمام شود و آقای رئیسی رئیس‌جمهور شود». این جمله پاسخ به افرادی ـ از جمله خود آقای رئیسی ـ است که سر خود را به تعابیری مانند «آواربرداری» و «پرداخت بدهی‌های دولت قبل» و «رفع موانع پیشین» گرم کرده‌اند و به‌گونه‌ای رفتار می‌کنند که گویی هنوز رخت حکمرانی، بر تن دولت دوازدهم است.

2.    مراسم اربعین امسال، اما از مواردی است که هیچ ربطی به دولت قبل ندارد. از مدت‌ها قبل تبلیغات گسترده و وعده‌ووعیدها برای برگزاری این مراسم در رسانه‌‌ها از قول مسئولان بیان شد. از تدارک وسیله حمل‌ونقل تا حذف روادید، کنترل قیمت بلیت هواپیما و اتوبوس، و حتی پرداخت وام به زائران، آمادگی دولت را در این زمینه نوید می‌داد.

هر کس که اندکی سابقه کار اجرایی داشت، می‌دانست که دولت، پای در باتلاقی گذاشته که فرورفتنش قطعی است. بدتر اینکه شرایط داخل عراق در سال‌های اخیر، به‌ویژه یکی دو ماه اخیر، اصلاً در محاسبات مسئولان دیده نشد. فرض غلط بر این بود که چون اینجا همه‌چیز روبه‌راه است، آنجا هم خودبه‌خود حل خواهد شد. اما خیلی زود حساب دست مسئولان آمد که نه‌فقط در عراق، که در خاک وطن هم برآوردها با واقعیت‌ها فاصله نجومی داشت.

3.    در منصفانه‌ترین داوری، نمره تدبیر دولت در تدارک اربعین خیلی پایین و نزدیک به صفر است. این بار دولت، با کسانی بد کرد که پایگاه رأی آقای رئیسی در انتخابات 1400 بود.

4.    قضاوت درباره عملکرد ستاد اربعین همان است که نه‌فقط در فضای مجازی که در گزارش‌های صداوسیما به‌وضوح نمایش داده شد.

رسانه‌های دولت و حامی آقای رئیسی را ببینید، نه‌تنها اثری از بیان مشکلات و نارسایی‌ها نیست که برخی تیترهای خنده‌دار نشان از هماهنگی کامل ایران و عراق دارد؛ گویی هیچ مسافری پشت مرز نمانده، بی‌آبی و کم‌غذایی کسی را آزار نداده، ترافیک سنگین مردم را کلافه نکرده، کمبود و گرانی وسایل نقلیه (نه‌فقط در عراق که در خاک خودمان) باعث نارضایتی مردم نشده، و...
دم صداوسیما گرم که در این فقره، ملت را فدای دولت نکرد و اطلاع‌رسانی را تا حد قابل‌قبول، منصفانه انجام داد و همچون رسانه‌های دولتی یا نان‌خور دولت آوای «آسوده بخوابید، شهر در امن و امان است» سر نداد.

5.    عملکرد دستگاه‌های اجرایی در تدارک مراسم اربعین، آیینه تمام‌نمای توانمندی دولت است. آن‌هم نه در شرایط بحرانی بلکه در شرایطی که کاملاً قابل‌پیش‌بینی بود. برخی خبرها حکایت از آن دارند که حتی از یک تماس تلفنی مشورتی با مسئولان قبل این مراسم دریغ شده است.

6.    اتفاقات روزهای اخیر یک فرصت طلایی است برای دولت که توان و ظرفیت و واقعی خود را بشناسد و تبلیغات آگراندیسمان‌شده رسانه‌های خودی را باور نکند و مانند ملا نصرالدین باورش نشود که در کوچه بالایی آش می‌دهند و قابلمه به دست راهی آنجا شود.

5965

منبع: اعتماد

نویسنده: محمد مهاجري

۰۹:۳۳ ,۲۲ شهریور ۱۴۰۱

آخرین یادداشت‌های محمد مهاجري