مخالفان منصب‌نشینFATF

اگر یک واعظ سیاسی در منبر زبان به لعن و تکفیر یک پیمان و سازمان بین‌المللی باز کند چندان جای تعجب نیست، در هر کشوری عده‌ای پیدا می‌شوند که با نگاه چپگرایانه و رگه‌های ضدامپذیالیستی ساز مخالف سازمان‌های بین‌المللی می‌زنند و مثل طایفه کیهانی‌ها و بنیادگراهای وطنی، نهادهای بین‌المللی را آلت دست و ابزار سلطه غرب می‌خوانند.

 اما مشکل اینجاست که فردی که در مراکز تصمیم‌ساز نظام مثل شورای نگهبان، جامعه مدرسین، امامت جمعه تهران و صاحب چندین تریبون است، نهادهایی را که همه کشورها به جز برخی دولت‌های استبدادی مثل کره شمالی عضو آن هستند، تکفیر می‌کند. 

به ویژه آن‌که این شخصیت قرار است به زودی در خصوص صلاحیت نامزدان ریاست جمهوری، صحت انتخابات و تایید رای مردم قضاوت کند. 

وقتی  احمد خاتمی این چنین در حرمت نهاد FATF حکم می‌راند و آن را با نگاه سیاه و سپیدی مثل قرارداد شوم و ننگین استعماری می‌خواند این سوال پیش می‌آید که اساسا چه نیازی به قرار گرفتن آن در دستور کار مراجع تصمیم‌ساز مثل مجمع تشخیص است؟

احمد خاتمی بی‌اعتنا به گزارش چندین مدیر و متخصص اقتصادی و حقوقی داخلی با همان ادبیات تریبون‌های تبلیغاتی مدعی شده، خروجی اف‌ای‌تی‌اف سلطه اقتصادی بر نظام اسلامی است، او گفته است؛ دشمن از این طریق دخل و خرج ما را متوجه می‌شود؛ شفافیت دخل و خرج کشور ما چه ربطی به این دشمنان فضول دارد؟ این‌ها فضول‌هایی هستند که در تصمیم‌گیری‌هایشان از آمریکا تأثیر می‌پذیرند و اعضایش را دشمنان ایران تشکیل می‌دهند.

اما مشکل اصلی مخالفان منصب‌نشین با FATF واقعیتی است که احمد خاتمی به زبان آورده است یعنی شفافیت.

دنیای جدید و نظامات اطلاع‌رسانی و پاسخگویی آن دیگر #پنهانکاری را به ویژه در حوزه‌های مالی و بانکی برنمی‌تابد. 

حقیقتی که کشمکش دو سال اخیر جناح‌های قدرت ایران حول FATF آشکار کرد این است که سوگمندانه کسانی که تن به #اطلاع_رسانی و شفافیت حساب و کتاب حکومت نزد افکار عمومی جهان نمی‌دهند در داخل نیز اطلاعات دخل و خرج‌شان را از مردم خویش دریغ می‌دارند تا جایی که وقتی وزیر خارجه کشور از وجود #پولشویی چندین میلیارددلاری سخن گفت او را آماج انواع اتهام‌ها و تهدیدات قرار دادند.

نویسنده: محمد نوری

۰۵:۱۳ ,۲۱ اسفند ۱۳۹۹

ویدیو

عکس

اینفوگرافی