نرخ تورم کاهشی است؟

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه ١۴٠٠ به عدد ۴۰.۲ درصد رسیده است. تورم بالا یکی از مهمترین معضلات اقتصادی ایران در سال‌های اخیر تلقی می‌شود و نه تنها دولت مستقر که تمامی کاندیداهای ریاست جمهوری شعار مهار تورم را در دستور کار خود قرار داده بودند.

 با این حال تورم سال 1400 باز هم در مرز 40 درصد به صورت عمومی و در نرخ‌هایی بالاتر برای سبد مصرفی و خوراکی خانوار باقی ماند تا این سئوال مهم مطرح شود که آیا در سال جاری احتمال کاهش نرخ تورم وجود دارد؟
امیختگی اقتصاد ایران با سیاست بیش از هر زمان دیگری است . اقتصاد چنان تحت تاثیر مذاکرات قرار دارد که به جرات می‌توان گفت که در سالی که گذشت هیچ حرکت خاصی را رقم نزد تا وضعیت مذاکرات و آینده روابط بین‌المللی ایران مشخص شود . رکود بازارها را در این وضعیت می‌توان مورد تحلیل و بررسی قرار داد .

در پیش بینی نرخ تورم سال جاری نیز نمی‌توان مساله مهم مذاکرات و در نتیجه آنچه دروین می گذرد را نادیده گرفت . امروز همه متغیرهای اقتصادی ایران در این فضا مورد بررسی قرار می‌گیرند و بی‌تردید برای تحلیل و پیش‌بینی نرخ تورم نیز لازم است دو مسیر احیا یا عدم احیای برجام مد نظر قرار گیرد.

در این فضا برخی از مسئولان وعده کاهش نرخ تورم را مطرح می‌کنند و در نتیجه این انتظار ایجاد شده است که حتی بدون حیای برجام نیز نرخ تورم کاهش یابد. این مهم با اصلاحات ساختاری و ممانعت از رشد بی‌محابای نقدینگی و پرهیز از پول پاشی بی‌تردید میسر است اما چنین عزمی فعلا در سیاستگذاران  مسئولان دولت سیزدهم دیده نمی شود. از این رو بنده معتقدم کاهش نرخ تورم و ورود این نرخ به کانال‌های پایین تر نظیر بیست درصد و سی درصد منوط به احیای برجام است .

باید در نظر داشت ثبات تورمی از کاهش ناگهانی و افزایش ناگهانی تورم امری پسندیده‌تر است چرا که در دوره های ثبات تورمی امکان احیای قدرت خرید و برنامه ریزی برای فعالان و کارگزاران اقتصادی مهیاست.
در کلامی کلی‌تر می توان این چنین گفت که با احیای برجام و خروج ایران از تحریم نفتی، احتمال رسیدن به تورمی در محدوده بیست تا سی درصد وجود دارد و می‌توان به چنین اتفاقی خوشبین بود اما نکته مهمتر این است که ماشین تولید تورم از طریق ممانعت از پول پاشی و افزایش نقدینگی، با اصلاح ساختار بانکی و اصلاح شیوه سیاستگذاری از حرکت بایستد.

 

نویسنده: مرتضی افقه

۱۴:۳۵ ,۰۸ فروردین ۱۴۰۱