نگاه بیت‌کوین به چیست؟

در رابطه با جنگ های اقتصادی بین دولت چین و ایالات متحده، و تاثیر این تنش های روی بازارهای سرمایه بالاخص بازار ارزهای دیجیتال نیاز است به چند موضوع دقت کنیم.

بازار نوپا و کوچک ارزهای دیجیتال که با ویژگی غیرمتمرکز بودن مزیت بسیاری نسبت به سایر بازارهای مالی دارد، کماکان با اخبار تنش زا و ترس آور اقتصادی در رابطه با اقتصادهای بزرگ، درگیر احساسات معامله گران شده و مانند سایر بازارهای مالی نوسانات شدیدی را تجربه میکند.

اخیرا با توجه به انتشار اخباری مبنی بر نوع جدید کرونا، افزایش تورم، افزایش نرخ بهره و اعمال سیاست های انقباضی بازارهای سرمایه دچار نوسانات شدیدی شدند. بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نبودند و ریزش های دو رقمی را تجربه کردند.

حال بایستی در ابتدا به اتفاقات و تصمیمات بین دو دولت آمریکا و چین بپردازیم.

در اخبار عمومی منتشر شده، رقابت بین چین و آمریکا بر سر اقتصاد اول دنیا است و روسای جمهوری همچون ترامپ با وضع قوانین مالیاتی و تعرفه های گمرکی سعی بر تقویت اقتصاد داخلی و سرکوب قدرت چین کرده اند( اقداماتی نظیر تحریم شرکت های تکنولوژی محور مانند هواوی نیز از این دست اتفاقات بود).

 از ابتدای کرونا که دولت آمریکا و آقای بایدن در تصویب لوایح چند تریلیون دلاری برای حمایت از اقتصاد و کسب و کارهای کوچک شروع به تزریق نقدینگی در بازار کردند، اقتصاد آمریکا روندی به سوی تورم را در پیش گرفت.

نرخ اوراق قرضه در آمریکا، یکی از مهمترین نرخ های اقتصادی و تاثیر گذار در اقتصاد دنیاست.

 بسیاری از بانک ها و دولت های جهان در بازار اوراق قرضه آمریکا سرمایه گذاری میکنند، زیرا به نسبت سرمایه بزرگ آنها هیچ بازاری مناسب حجم پول بزرگ و سرمایه گذاری آنها  نمیتواند باشد.

در این رابطه باید به سرمایه چین در بازار اوراق قرضه دولتی آمریکا که عددی بیش از هزار میلیارد دلار است نیز توجه کرد! 

هر از گاهی خبری مبتنی بر تهدید چین دررابطه با خروج این رقم از بازار آمریکا  منتشر میشود و با توجه به دلایل فنی و قانونی این اتفاق  به راحتی به هیچ عنوان امکانپذیر نمیباشد، زیرا این اتفاق در نگاهی عمیق تر به نفع هیچکدام از کشورها نیست.

 در صورت امکان هم اگر این اتفاق رخ دهد، ارزش یوان چین تقویت شده و این رشد ارزش یوان منجر به افت صادرات چین میشود و لذا این اتفاق به نفع هیچکدام از طرفین نیست.

اما نکته مهم این است که رشد اقتصادی چین و آمریکا بسیار باهم همبستگی دارد و رشد هرکشور در گرو رشد دیگری است. البته در این موضوع ،رشد چین وابستگی بیشتری به آمریکا دارد.

صادرات چین به آمریکا در گرو رشد قدرت اقتصادی آمریکا و قدرت خرید شهروندان آمریکایی است. همچنین افت و خیز بازار چین نیز تاثیر مستقیم در بازارهای جهانی و بازار سرمایه آمریکا نیز دارد. به عنوان مثال در پی انتشار خبر ورشکستگی شرکت اورگرند غول املاک چین، بورس آمریکا نیز دچار ریزش شد.

حال بایستی آینده ارزهای دیجیتال و بازار سرمایه را در تصمیمات تجاری و اقتصادی این دو کشور در سطح اقتصاد کلان پیگیری کرد.

دولت چین که در گذشته با گارد گرفتن در برابر این حوزه با تحریم های بی امان بسیار از این حوزه فاصله گرفت، عملا  کار را برای آمریکا راحت تر کرد و چشم عموم سرمایه گذاران را به تصمیمات دولت ایالات متحده بست.

درحال حاضر، نگاه به میزان تورم، نرخ بهره و اقداماتی از نظیر تیپرینگ و نرخ اوراق قرضه ده ساله میتواند تعیین کننده مسیر حرکت بیت کوین در سال 2022 باشد.

نویسنده: امید ساعی

۱۱:۰۰ ,۱۶ آذر ۱۴۰۰