ورزش ایران چطور از ستاره‌ها خالی شد؟

آنچه در ورزش ایران نگران‌کننده به نظر می‌رسد خالی شدن رشته‌های مدال‌آور ایران از ستاره‌های تعیین‌کننده در  رقابت‌های جهانی و المپیک است. کاروان ایران در حالی به کار خود در المپیک توکیو پایان داد که به لحاظ کسب تعداد مدال با 7 مدال دستاورد بدی در این مسابقات نداشت.

بررسی عملکرد کاروان ورزشی ایران در ادوار المپیک، نشان می‌دهد که بازی‌های توکیو از نظر تعداد مدال کسب شده، سومین المپیک پُر مدال برای ایران بوده است و بدون در نظر گرفتن رنگ مدال‌ها این تعداد با مجموع مدال‌های المپیک ۱۹۵۲ که به میزبانی هلسینکی برگزار شد برابری می‌کند و تنها از دو المپیک پیشین کمتر است.

همچنین تعداد مدال‌های طلای کسب شده در این دوره از بازی‌های المپیک تنها از موفق‌ترین حضور ایران در این باز‌ی‌ها که در المپیک لندن رقم خورد، کمتر است؛ هر چند که با المپیک ۲۰۱۶ و ۲۰۰۰ برابری می‌کند.

رشته‌هایی که ناامیدمان کردند

اما آیا المپیک برای ما آنگونه که انتظارش را داشتیم به پایان رسید؟

طی روزهای اخیر عملکرد کاروان ایران بارها از سوی رسانه های مختلف مورد نقد و واکاوی قرار گرفته است. اما آنچه که در ورزش ایران نگران کننده به نظر می رسد خالی شدن رشته های مدال آور ایران از ستاره های تعیین کننده در  رقابت های جهانی و المپیک است.

اگر چه کسب مدال غیرمنتظره جواد فروغی در همان ابتدای رقابت ها باعث شد تا نام ایران به عنوان یکی از کشورهای صاحب مدال طلا در جدول ثبت شود اما کاروان ایران برای کسب مدال های بعدی انتظار زیادی کشید. با این همه انتقاد اصلی که به عملکرد کاروان ایران می شود عدم نتیجه گیری در رشته هایی است که پیش از این به صورت سنتی برای ایران در المپیک مدال آور بودند.

کشتی؛ خم شدن ستاره زیر بار انتظار

در کشتی فرنگی در واقع این طلای محمدرضا گرایی بود که باعث شد دست این رشته مدال آور ایران از خوشرنگ ترین مدال المپیک کوتاه نماند و برنز ساروی و امیر حسین زارع هم تنها ناکامی کشتی ایران در المپیک را کمرنگ تر کرد. 

مدال نقره حسن یزدانی هم پیش از آنکه باعث شادی علاقه مندان به ورزش در ایران شود یک حسرت بزرگ را به دنبال داشت.

شاید پیش از المپیک حسن یزدانی تنها چهره نامداری بود که از سوی مردم نامزد اصلی دریافت مدال طلا بود اما او هم در نهایت مغلوب رقیب قدرتمند آمریکایی خود شد تا در نهایت کشتی آزاد ایران بدون کسب مدال طلا المپیک را به پایان برساند.

تکواندو؛ خبری از ستاره‌ها نیست

تکواندو یکی از رشته‌های پرامید ایران در مسابقات المپیک در چند دوره اخیره بود و ورزشکاران ایرانی در این رشته موفق به کسب 6 مدال در تاریخ المپیک شده بودند اما نمایندگان ورزش ایران در این رشته وداع زودهنگامی با المپیک داشتند تا عملا دست کاروان ایران از کسب مدال در یکی از رشته های پرامید خود خالی بماند.

در واقع تکواندوی ایران بعد از ظهور و پایان نسل طلایی خود همچنان در ستاره سازی در این رشته ناکام بوده و این روزها ورزشکارانی در حد هادی ساعی و یوسف کرمی و ... در این رشته ورزشی دیده نمی شوند.

وزنه‌برداری؛ پایان دو نسل پرافتخار

وزنه برداری ایران در تاریخ المپیک موفق به کسب 18 مدال پیش از المپیک توکیو شده بود و در این دوره هم علی داوودی علی رغم اینکه رقبای قدرتمندی داشت در دست سنگین وزن در نهایت موفق شد تا مدال نقره این رقابت‌ها را به دست بیاورد.

اما به نظر می رسد این رشته ورزشی هم همچنان در پرورش ورزشکارانی که در سطح جهانی و المپیک مدعی قهرمانی باشند ناکام بوده است. در واقع بعد از نسلی که در المپیک آتن و پکن با حضور حسین رضازاده، حسین توکلی، کوروش باقری، شاهین نصیری نیا و ... ظهور کرد و بعدها با کیانوش رستمی، سهراب مرادی و بهداد سلیمی... ادامه پیدا کرد وزنه برداری ایران چندان در پرورش استعدادهای جدید موفق عمل نکرده است و به همین دلیل است که نقره علی داوودی در المپیک برای ورزش ایران یک مدال غیرمنتظره تلقی می‌شود.

شاید بعد از المپیک توکیو باید اعتراف کنیم ورزش ایران از داشتن ستاره‌های جهانی در حال خالی شدن است.

به جز فوتبال که شهرت ستاره‌های آن ناگزیر است این روزها کمتر ورزشکار ایرانی در رشته هایی پرافتخار ایران در سطح جهان برای مردم چهره آشنایی دارد و این همان خلایی است که برخی از رشته های مدال آور ایران در فاصله یکی دو المپیک قبل موفق به پر کردن آن نشدند.

همین خلا در واقع باعث می‌شود فدراسیونی مانند دوومیدانی به جای پرورش یک استعداد جدید روی پرتابگر از پیش بازنده ایران دوباره هزینه بیش از 700 هزار دلاری کند و نتیجه اش هم صرفا می شود سومین حضور پی در پی احسان حدادی در المپیک! 700 هزار دلار برای یک رکورد بی مصرف شخصی!

 به نظر می‌رسد با روندی که ورزش ایران در پیش گرفته از حالا باید نگران المپیک پاریس بود.

نویسنده: رضا جوکار

۱۱:۳۹ ,۲۶ مرداد ۱۴۰۰

ویدیو

عکس

اینفوگرافی