پوتین بیت‌کوین را زمین‌گیر خواهد کرد؟

روز گذشته ویلادیمر پوتین رییس جمهور روسیه، ممنوعیت پرداخت با رمزارزها را در روسیه اعلام کرد.


اما روش پرداخت  به چه معناست؟ 
ارزهای رمزنگاری شده با اهداف متفاوتی به وجود آمده و توسعه یافته اند. بیت کوین به عنوان اولین و بزرگترین ارز دیجیتال از لحاظ حجم معاملات، اولین رمزارز در دسته بندی روش پرداخت و یکی از بهترین گزینه ها به عنوان جایگزین پول است.


هدف ایجاد بیت کوین نیز همین بوده است. ارزی که جایگزین پول های کاغذی شده و در مقابل بانک های مرکزی قرار میگیرد.

شفافیت، عدم تمرکز گرایی، حفظ ارزش و امنیت از مزایای بیت کوین در برابر پول های کاغذی است.


ایرادهایی به بیت کوین از جمله سرعت پایین تراکنشات و کارمزدهای بالا جهت انتقالات گاها مطرح میشود ولی بایستی درنظر داشته باشیم که با ارتقا شبکه بیت کوین و استفاده از بروزرسانی های شبکه ی بیت کوین مانند سافت فورک Segwit و  Lightening Network سرعت تراکنشات به طور چشمگیری افزایش و کارمزدهای شبکه به مقدار قابل توجهی کاهش یافته است.

اما این ممنوعیت چه تاثیری روی بازاردارد؟


روسیه اولین قوانین خود برای رمزارزها را در ژوئیه ۲۰۲۰ تصویب کرد. روسیه با این قانون، برای نخستین بار رمزارزها را به عنوان دارایی، مشمول مالیات کرد.


ممنوعیت بیت کوین از همان ابتدای شروعش توسط نهاد ها و کشور های مختلف اجرا می‌شد. دولت چین نیز از سال 2013 بارها بیت کوین را ممنوع اعلام کرده ولی آیا بیت کوین نابود شده است؟!


ممنوعیت ارزهای رمزنگاری شده بالاخص بیت کوین صرفا یک نمایش قدرت از سمت دولت های مخالف است وگرنه ذات بیت کوین و شبکه بلاکچین غیرمتمرکز بودن و نبود سازمان یا فردی در راس قدرت است.


پس هرگونه ممنوعیتی صرفا یک هیجان عمومی ممکن است در پی داشته باشد و این به ماهیت بازار و بیت کوین هیچ خدشه ای وارد نمیکند. کما اینکه در انتها بیت کوین برنده این بازی است.

دلیل افت قیمت بیت کوین نیز به دلیل شرایط پیچیده اقتصادی در دنیا و رشد بی سابقه تورم در آمریکا و اروپا  است که فعلا دچار روند نزولی شده است. تا زمانی که سیاست های انقباضی فدرال رزرو ادامه داشته باشد بازارهای پرریسک مثل بورس و کریپتوکارنسی تغییر روند نمیدهند.

 

نویسنده: امید ساعی

۰۹:۳۰ ,۲۶ تیر ۱۴۰۱

آخرین یادداشت‌های امید ساعی