چرا محبوبیت بایدن پایین آمده است؟

 در آغاز ریاست جمهوری بایدن، میزان محبوبیت او ثابت‌ترین میزان محبوبیت بین تمام روسای جمهور آمریکا بود. هنوز بایدن این رکورد را حفظ کرده است، ولی برخلاف 6 ماه اول ریاست جمهوری او که میزان محبوبیتش اصلاً پایین نیامده بود، میزان محبوبیت او با میزانی از افت روبرو شده است. بایدن در آغاز ریاست جمهوری‌اش تا ماه گذشته به طور متوسط 54 درصد محبوب بود، ولی در حال حاضر این میزان از محبوبیت به 50 درصد به طور متوسط کاهش یافته است.

چرا این اتفاق افتاده است؟ در این زمینه دو نظریه می‌توان مطرح کرد. نظریه اول این است که دلیل اصلی این امر شیوع سویه دلتا از ویروس کو-سارز-2 است که موارد ابتلا به بیماری کووید19 را افزایش داده است و برخی ایالت‌ها را وادار به اجباری کردن دوباره ماسک کرده و به طور کلی تصور عمومی درباره پایان بحران را خدشه‌دار کرده است. برخی مدارک تجربی هم این نظریه را تأیید می‌کنند: فرآیند کاهش محبوبیت بایدن تا پیش از شیوع سویه دلتا شروع نشده بود، و همچنین در نظرسنجی‌ها میزان متوسط رضایت از عملکرد او در مدیریت بیماری کووید19 از 63 درصد به 56 درصد کاهش یافته بود که با کاهش کلی محبوبیت او همزمان بود.

نظریه دوم اما این است که این امر تصادفاً با شیوع سویه دلتا همزمان شده و ربطی به آن ندارد، بلکه در واقع فرآیندی طبیعی در سیاست آمریکا است و ماه عسل بسیار طولانی و تاریخی بایدن بالاخره به پایان رسیده و رای‌دهندگان خاکستری و مستقلین واقعی بالاخره اندکی حمایت خود از او را کاهش داده‌اند. این که آیا این نظریه صحیح هست یا نه در آینده معلوم می‌شود، ولی باید گفت که میزان حمایت مستقلین از بایدن به شکلی بسیار غیرطبیعی بالا بود و بسیار عجیب می‌بود اگر ثابت می‌ماند.

فراتر از دلیل این مسئله، باید گفت که بایدن همچنان به عنوان رئیس جمهوری در دوران دوقطبی در موقعیتی بسیار مطلوب قرار دارد. محبوبیت باراک اوباما در اکثر دوران ریاست جمهوری خود بین 45 تا 49 درصد ثابت بود، و محبوبیت ترامپ هرگز از 46 درصد فراتر نرفت. اگر فرض کنیم که محبوبیت بایدن روی 50 درصد ثابت شود (فرضی که البته ممکن است صحیح نباشد)، او بین افکار عمومی آمریکا وضع خوبی دارد و قادر خواهد بود برنامه‌های خود را پیش ببرد و البته برای انتخاب برای دور دوم گزینه بسیار محتمل خواهد بود.

اما خبر بد برای دموکرات‌ها این است که اگر محبوبیت بایدن روی 50 درصد ثابت بماند، احتمال پیروزی این حزب در انتخابات کنگره در سال 2022 بسیار کاهش خواهد یافت و جمهوری‌خواهان به احتمال بسیار قوی مجلس نمایندگان یا سنا یا هر دو را فتح خواهند کرد. البته این نتیجه محتوم نخواهد بود، ولی احتمال آن بسیار بیشتر شده است.

نویسنده: علی نظیف‌پور

۲۰:۲۲ ,۲۱ مرداد ۱۴۰۰

ویدیو

عکس

اینفوگرافی