کورسوی امید برای دموکرات‌ها

به احتمال بسیار زیاد دموکرات‌ها در انتخابات سال 2022 شکست خواهند خورد و کنترل یک یا هر دو مجلس در کنگره را از دست خواهند داد. در علوم سیاسی آمریکا بسیار به ندرت قوانین ثابتی داریم، ولی یکی از قوانین تقریباً کاملاً ثابت آمریکا این است که حزب مستقر در کاخ سفید در انتخابات میان‌دوره‌ای کرسی‌هایی را از دست خواهد داد، و چون حزب دموکرات با اکثریتی بسیار شکننده و حداقلی بر کنگره حاکم است (1 کرسی در سنا و 9 کرسی در مجلس نمایندگان)، برای پیروزی راهی تقریباً غیرممکن پیش رو دارد. ولی به هر حال دیشب این حزب نشانه امیدوارکننده‌ای دید که می‌تواند برایش کورسوی امیدی باشد.

دیشب انتخابات ویژه کرسی مجلس نمایندگان در یکی از حوزه‌های ایالت نیومکزیکو برگزار شد. این کرسی پس از انتصاب دب هالاند به وزارت کشور در دولت جو بایدن خالی شده بود. این انتخابات به خودی خود ارزش خبری چندانی نداشت، چون این حوزه یکی از آبی‌ترین حوزه‌های انتخاباتی آمریکا است و شکی نبود که نامزد دموکرات‌ها، ملانی استنزبری، در آن پیروز خواهد شد. اما اهمیت اصلی این انتخابات -- و دلیل آن‌که همه تحلیل‌گران مسائل داخلی آمریکا با هیجان منتظر اعلام نتیجه آن بودند -- میزان پیش‌بینی‌پذیری بالای انتخابات ویژه برای انتخابات میان‌دوره‌ای است.

انتخابات‌های ویژه یکی از بهترین و قابل اتکاترین شاخص‌ها برای پیش‌بینی انتخابات‌های بعدی هستند چون میزان حرکت مردم آمریکا به سوی یک حزب را نشان می‌دهند. برای اندازه‌گیری این امر یک شاخص مهم در نظر گرفته می‌شود، و آن میزان حزبی‌گرایی یک حوزه است که با میانگین‌ گرفتن از چند انتخابات قبلی به دست می‌آید. این عدد نشان می‌دهد که این حوزه در مقایسه با میانگین کشوری به کدام حزب بیشتر تمایل دارد. و با مقایسه با میزان پیروزی نامزد برنده با میزان تمایل حوزه به یک حزب می‌توان به این نتیجه رسید که آیا کشور به طور کلی به سمت یک حزب حرکت کرده است یا نه. مثلاً اگر یک حوزه 12 درصد به سوی جمهوری‌خواهان تمایل داشته باشد و نامزد جمهوری‌خواه با 5 درصد در انتخابات ویژه آن حوزه پیروز شود، این نشانه بدی برای حزب جمهوری‌خواه است.

میزان تحزب حوزه اول ایالت نیومکزیکو 18 درصد است، اما میزان اختلاف استنزبری با رقیب جمهوری‌خواهش در انتخابات ویژه دیشب 25 درصد بود. این بدان معنا است که دموکرات‌ها از حد انتظار 7 درصد بهتر عمل کردند. این سومین انتخابات پس از پیروزی بایدن است که در آن دموکرات‌ها از میزان تحزب ایالت خود بهتر عمل کرده‌اند. (جمهوری‌خواهان در یک انتخابات بهتر از حد انتظار ظاهر شدند). این بدان معنا است که پس از پیروزی بایدن تا این لحظه فضای سیاسی آمریکا به سود جمهوری‌خواهان تغییر نکرده است. محبوبیت 54 درصدی بایدن و ثبات آن هم نشانه آماری دیگری از ادامه حمایت از حزب دموکرات در افکار عمومی آمریکا است.

شاید اگر میزان اختلاف دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در کنگره این قدر کم نبود، و شاید اگر سوگیری ساختاری انتخابات در آمریکا تا این حد به سود جمهوری‌خواهان نمی‌بود، می‌شد شانس دموکرات‌ها را در سال 2022 جدی گرفت. همچنان احتمال شکست دموکرات‌ها بسیار بیشتر است، ولی اگر فضای کنونی تا سال 2022 ادامه پیدا کند انتخابات بسیار رقابتی و نفس‌گیر خواهد شد، و شاید دموکرات‌ها موفق شوند به معجزه‌ای سیاسی دست پیدا کنند.

نویسنده: علی نظیف‌پور

۱۶:۳۵ ,۱۲ خرداد ۱۴۰۰

ویدیو

عکس

اینفوگرافی