یک پیش‌بینی درباره اقتصاد 1401

اقتصاد ایران در وضعیتی بسیار حساس است. بررسی‌ها نشان می‌دهد ایران در دهه نود، که دهه‌ای بسیار با اهمیت برای ایران تلقی می‌شد رشد صفر درصدی اقتصاد را تجربه کرد.

این بدان معناست که با وجود افزایش جمعیت و همچنین رشد قابل توجه نقدینگی ، بدنه اقتصاد ایران هیچ تغییری را شاهد نبود. معنای ساده این اتفاق افزایش بحران‌های اقتصادی و معیشتی و کاهش سرمایه‌گذاری در ایران است که البته نمود کاهش سرمایه‌گذاری در ایران را می‌توان در آمار و ارقام نیز جست چرا که اقتصاد ایران وارد دوره هولناک استهاک سرمایه شده و میزان سرمایه‌گذاری از هزینه‌های استهلاک عقب مانده است .
 بی‌تردید تداوم این وضعیت سبب می‌شود اقتصاد ایران وارد مرحله خطرناک و حساس از بین رفتن بنیان‌های تولیدی و صنعتی باشد از این رو سه سال بسیار حساس پیش روی ایران است.
 در شش ماه گذشته ، با وجود تغییر دولت و شعارهای مهم مقامات دولت سیزدهم شاهد تغییرات عمده یا حتی سیاستگذاری و جهت‌گیری تازه‌ای در اقتصاد نبودیم . مقامات دولتی چنان درگیر فعالیت‌های روزمره شدند که فاصله شعارهایشان با واقعیت اقتصاد را درک نکردد . کارهای کوچکی چون توقف کاهش قیمت سه محصل لبنی یا وعده دادن برای کاهش قیمت خودرو چنان وقت مقامات را گرفت که اصلا فرصت نکردند دریابند چرا سه محصول پرمصرف کاهش قیمت نداشت و را خودرو گران شد.
 همه‌ی این‌ها نشان می دهد که دولت لازم است در جایگاه سیاستگذار قرار گیرد تا در سال 1401 شاهد تغییر مناسبات و ریل گذار دقیق برای بهره‌گیری این فرصت ویژه پیش روی اقتصاد باشیم .
اما در سال 401 چه خواهد شد؟
به نظر می‌رسد وضعیت اقتصادی در سال 1401 با بهبودی اندک در صورت عدم احیای برجام و با بهبودی ملموس در صورت احیای برجام روبرو شود.
 نکته مهم اینجاست که این بهبود ، ربطی به عملکرد دولت ندارد بلکه ریشه در افزایش قیمت نفت، کاهش همه گیری کرونا و گسترش واکسیناسیون و آماده شدن جهان برای بازگشت به زندگی عادی دارد. این در حالی است که مطالبه اهل فکر و دانش آموختگان اقتصاد تدوین برنامه‌ای دقیق و درونزا برای بهبود وضعیت اقتصادی و برون رفت از بحرانی است که سال‌هاست اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار داده است. بهبود حکمرانی آب ، تدوین برنامه کاربردی اصلاحات بانکی و تلاش برای کاهش هزینه تمام شده پول و بهبود وضعیت صندوق‌های بازنشستگی دستورالعمل‌های چهارگانه اقتصاد ایران تلقی می‌شوند تا دوره خطرناک از راه نرسد .
 پیش‌بینی می‌شود در سال جاری به دلیل افزایش قیمت نفت و بهبود وضعیت صادرات، تورم با کاهش مواجه باشد و ثبات در بازارهای سرمایه‌گذاری بیشتر از قبل به چشم بخورد .
 آنچه مسلم است دوره سودهای نجومی در بازارها سپری شده اما تورم در سبد خرید روزانه خود را نشان می‌دهد .
 هر چه هست سال سخت 1400 سپری شد اما درس‌های بزرگ این سختی برای ما باقی مانده است. باید تلاش کرد تا در این گشایش نسبی اصلاحات اقتصادی مد نظر قرار گیرد.

نویسنده : وحید شقاقی شهری

نویسنده: وحید شقاقی شهری

۱۲:۱۳ ,۰۲ فروردین ۱۴۰۱