قطب نمای اقتصاد دیجیتال سال 2021

اقتصاد دیجیتال در سال 2021 به دلیل همه گیری کرونا ، شتاب گرفت و بیش از پیش این همه گیری سبب رونق و شکوفایی حوزه دیجیتال شد و به شکل بی وقفه ای تبدیل به محرک و پیشران ، برای دیجیتالی سازی در همه جنبه ها از جمله محیط کار ، آموزش ، بهداشت و سلامت شد.

در عَمل،  اکثرا انتخاب و گزینه دیگری  جز استفاده از خدمات آنلاین وجود نداشت. در کنار رشد کسب و کارهای کوچک ، نقشِ شرکت های بزرگ فناوری ، بیش از پیش پر رنگ شد.

گزارش قطب نمای اقتصاد دیجیتال در سال های اخیر توسط موسسه آماری و داده ای معروفِ Statista منتشر می شود و نسخه سال 2021 آن حاوی تازه ترین و مرتبط ترین داده های مربوط به اقتصاد دیجیتال جهانی است. از آنجا که داده های کُل نِگر و دقیق ، عاملِ مهمی در هر تصمیم گیری است ، این داده ها هم از تحقیق و تحلیل بازار توسط خود موسسه استاتیستا و هم از منابع ثالث جمع آوری و دسته بندی و تحلیل شده اند. این روندها و آمار و ارقام در حوزه های مختلف اقتصاد دیجیتال،  می تواند  هم در ارایه بینش بهتر از آنچه در جریان است  به فعالان و دست اندر کاران این حوزه در کشورمان کمک کند و هم برای  سیاست گذاران و برنامه ریزان سودمند باشد.

داده های ارایه شده حول 4 محور اساسی گردآوری شده اند :

پویایی های دیجیتال و تاثیرات آن برجهانِ پیرامون ما،  شاملِ مباحثی همچون: زیرساخت های دیجیتال ( که موتور مُحرک همه چیز شده اند) ، حضور فراگیر اینترنت ، گوشی های هوشمند ، خدمات ابری،  درکنار  رشد فزاینده به کار گیری فناوری های دیجیتال و تسلط غیر قابل انکار چند شرکت خاص و نیز رشد فراتر از استانداردِ معمولِ شرکت های بزرگ فناوری از جمله  شرکت های گوگل ، آمازون و اپل و افزایش قیمت سهام آنها در بالاترین سطح ارزش  تاریخی آنها.

رشد فزاینده و سریع تر و بی پایانِ تجارت الکترونیکی

شتاب گرفتن تحول و دیجیتالی شدن  در صنعت مالی و بیمه و از جمله اوج گیری فین تک ها. صنایع مالی با سهم 20 درصدی ، بزرگ ترین پوشش دهنده GDP آمریکا است و انتظار می رود ارزش این بخش تا سال 2023 به 5 تریلیون دلار برسد.

و در نهایت کلان روندهای آتی

پنج کلان روند برتر کنونی در دنیا عبارتند از :

الف) تغییر ساختار قدرت اقتصادی و تغییر توزیع قدرت بین کشورهایی همچون چین ، هند ،اروپا و آمریکا که منجر به ایجاد تغییراتی در جریان سرمایه گذاری ، سرمایه های بازار و طرح های تولیدی می شود.

ب) تغییرات اجتماعی و جمعیت شناسی از جمله کهولت سن جمعیت دنیا ، افزایش هزینه های درمانی آنها و ضرورت سلامت دیجیتال. به علاوه  پاندمی کرونا باعث سرعت گرفتن توسعه این مورد شد. میزان سرمایه گذاری دنیا در بحث سلامت الکترونیک تقریبا دو برابر شد و از 13.9 میلیارد  دلار به رقم.21.6  میلیارد دلار رسید. پزشکی از راه دور، تحلیل داده و حوزه سلامت محبوب ترین حوزه های سرمایه گذاری هستند.

مساله دیگر کمبود نیروی انسانی است . راهکار مساله کمبود نیروی کار، اتوماسیون است. روبات ها در

محدوده وسیعی از صنایع بکار گرفته خواهند شد و تخمین زده می شود در سال ۲۰۲۲ تقریبا نیمی از روبات های صنعتی در حوزه های درمانی بکار گرفته شوند. همزمان، فرآیند اتوماسیون، نوع مهارت ها و توانایی های مورد نیاز افراد در نسل آینده را تغییر خواهد داد. تخصص در تحلیل داده و یادگیری ماشینی در آینده جزو محبوب ترین حرفه ها به حساب خواهند آمد.

ج ) دستاوردهای فناورانه به ویژه در زمینه قدرت رایانش و رایانش کوانتومی.  به لحاظ سرمایه گذاری، چشم اندازِ رایانش کوانتومی به شدت خوشبینانه است. انتظار می رود بازار رایانش کوانتومی که در سال ۲۰۲۱

ارزشی 392  میلیون دلاری داشت، تا سال 2030،  به ارزشی بیش از 9 میلیارد دلار برسد.

د) تغییرات آب و هوایی و کمبود منابع

به ویژه در زمینه کربن زدایی و انرژی های هوشمند

ه) روند سرعت بالای شهرنشینی

که موضوعات شهر های هوشمند و حمل و نقل هوشمند در آن  قابل توجه هستند.

علاوه بر  4 حوزه اصلی که در بالا بدان اشاره شد ، در این گزارش تصویری گسترده تر از بازارهای دیجیتال ترسیم شده است و درآن برخی ویژگی ها مانند اندازه بازار ، مطالعات منطقه ای و نگاشت بازیگران کلیدی برای تقریبا تمام بازاهای دیجیتال ارایه شده است . بازارهایی که تحلیل شده اند شامل : بازار تجارت الکترونیک ، رسانه های دیجیتال ، تبلیغات دیجیتال ، فین تک ها ، خانه های هوشمند ، بازار اپلیکیشن ها ، سلامت دیجیتال ، خدمات الکترونیک ، خدمات حمل و نقل ، دیوایس ها (افزاره های دیجیتال) ، بازار پایگاه های داده ، نرم افزار ، خدمات IT ، ابر عمومی و لوازم برقی مصرفی است.

نویسنده: دکتر جمال صوفیه

۱۷:۳۵ ,۰۷ خرداد ۱۴۰۱

آخرین یادداشت‌های دکتر جمال صوفیه