نقدی بر نقد حداد عادل و قدیری ابیانه به آیت الله صافی گلپایگانی

 در میان نقدهایی که به سخن اخیر مرجع عالیقدر شیعی آیت الله صافی گلپایگانی شد دو نقد یا پاسخ را قابل توجه یافته ام. اولی نقد حداد عادل بود که زیرکانه از رویارویی با شیخ المراجع پرهیز کرد و در خطابی به عموم خواستار شکرگزاری همگانی به درگاه خدا برای نعمت نفس کشیدن در اتمسفر نظام اسلامی شد.

دومی نقد قدیری ابیانه که سخن آیت الله را در باره زیان قهر بودن با جهان را اشتباه دانست و خودش را متخصص دفاع استراتژیک خواند و از آیت الله خواست تا قبل از نظر دادن در باره چنین مسائلی نظر امثال او را هم بشنوند.

این دو نقد از سوی دو سیاستمدار ناکام که یکی تا ریاست مجلس رسید و بعد ستاره اش افول یافت و دیگری سفیر ناکام ایران  در استرالیا بوده که از سال 71 تا برآمدن هاله نور نتوانست صفت و سمت سفیر داشته باشد.

جای شکر و سپاس است که به جای توهین و اتهام به آیت الله، این بار با منت و نصیحت آمدند. حداد منت می نهد که به جای نقد، فقط شکر نعمت تنفس در سایه جمهوری اسلامی را بگزارید! قدیری ابیانه هم سفارش می کند به آیت الله که اول نظر مرا بپرسید!

سخن حداد عادل حقیقتا جواب ندارد زیرا ملت اکنون نه دچار کفران نعمت جمهوری اسلامی که در آستانه کفر به خدا قرار گرفته اند و سببش هم فقر است که به گفته پیامبر اعظم آستانه کفر است.
اما حسن ابیانه که از آیت الله خواسته تا قبل از ابراز نظر سیاسی نظر او را هم بخواهد و بشنود کسی است که تاکنون چندین کتاب به نام او در باره اسلام و زن و مقایسه اسلام و مسیحیت منتشر شده است و کتابی هم با عنوان" این است اسلام"! از او به زبان آلبانی منتشر شده است.

او که در رشته معماری تحصیل کرده است برای نوشتن این کتاب ها و خصوصا کتاب "این است اسلام" نیازی ندیده تا نظر آیت الله صافی گلپایگانی را در باره اسلام بشنود اما توقع دارد تا آیت الله برای این دو جمله که " گرانی برای مردم طاقت‌فرسا شده و این‌که با بسیاری از کشورها قهر باشیم، به ضرر مردم است" نظر ایشان را بخواهد و بشنود.

طبعا نیازی نیست که آیت الله نظر همه کارشناسان دفاع استراتژیک مثل حسن ابیانه را بشنود و توقع ندارد هر کسی برای نوشتن کتابی در باره حقیقت اسلام به او مراجعه کند. او با مشاهدات خود و اطلاعاتی که از کف جامعه دارد از فشار فقر و تحریم بر زندگی مردم سخن گفته و برای رفع این مشکل، سفارش به آشتی با جهان کرده است.

اگر امثال حداد عادل و قدیری ابیانه سخن آیت الله را اشتباه می دانند بهتر است سخن درست را به مردم بگویند و بگویند ای ملت عزیز ایران! شما در اوج رفاه و ارزانی و فراوانی شکرگزار باشید و قهر ماندن با دنیا هم به نفع شماست نه به زیان شما.

لعنت بر این زمانه پست که در آن یک معمار! حق دارد در باره اسلام کتاب بنویسد اما همان معمار اسلام نویس! به مرجع تقلید میلیون ها مردم حق نمی دهد که بگوید مردم زیر فشار تحریم اند و قهر شدن با دنیا به زیان مردم است!

 
 دکترای علوم سیاسی دانشگاه سن ژوزف بیروت

 

نویسنده: مجید مرادی

۰۶:۵۸ ,۰۹ آبان ۱۴۰۰

آخرین یادداشت‌های مجید مرادی