4 میلیون یورو می‌پردازیم یا از میزبانی مقدماتی جام‌جهانی محروم می‌شویم!

تنها مانع بزرگ ایران در میزبانی از مسابقات مقدماتی جام جهانی پرداخت حق پخش این مسابقات است. موضوعی که این بار کنفدراسیون فوتبال آسیا سفت و سخت پیگیر آن است. تیم ملی فوتبال ایران در حالی باید 11 شهریورماه به مصاف سوریه برود که هنوز میزبانی ایران در این مسابقات تایید نشده است. 

بعد از اینکه کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد بحث کمک داور ویدیویی نمی‌تواند در تعیین میزبانی یک کشور تاثیرگذار باشد تنها مانع میزبانی ایران در مسابقات حساس مقدماتی جام جهانی بحث حق پخش مسابقات است که کنفدراسیون فوتبال آسیا روی آن تاکید زیادی دارد. 

حسن کامرانی‌فر سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال هم در خصوص این موضوع اعلام کرده بود:  «تنها مشکل باقی‌مانده در مسیر میزبانی رقابت‌های انتخابی جام جهانی قطر موضوع حق پخش است و موضوع کمک داور ویدیویی از الزامات برگزاری رقابت‌ها در این مرحله نیست.» 

اما سازمان صداوسیما که طی سال‌های اخیر درآمد هنگفتی از پخش مستقیم رقابت‌های ورزشی و خصوصا مسابقات فوتبال داشته تا به حال زیر بار پرداخت حق پخش مسابقات نرفته است. این در حالی است که پس از تصویب قانون بودجه سال ۹۹ اعلام شد که درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی باید به نسبت ۳۰ به ۷۰ بین وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیما تقسیم شود، درآمدی که برای سال 99 معادل ۵۰ میلیارد تومان در مجموع برآورد شد تا سهم وزارت ورزش معادل ۱۵ و سهم سازمان صداوسیما معادل ۳۵ میلیارد تومان باشد. رقمی که در لایحه بودجه سال 1400 به 150 میلیارد تومان رسید تا سهم وزارت ورزش به 45 میلیارد تومان افزایش پیدا کند. 

این رقم در حالی برای پرداخت حق پخش تصویب شده که سازمان صداو سیما برای یکی از دربی‌های اخیر مبلغی در حدود 187 میلیون تومان برای هر ثانیه تبلیغات دربی دریافت کرده است.   یعنی کل رقمی که صداوسیما ملزم به پرداخت آن شده معادل 6 دقیقه درآمد  حاصل از تبلیغات یکی از دربی‌های تهران است. 

هرچند مسعود سلطانی‌فر اواخر سال گذشته اعلام کرد صداو سیما تا کنون با وجود این مصوبه یک ریال هم به وزرات ورزش پرداخت نکرده است. «هم اکنون که در دی ماه سال ۱۳۹۹ به سر می‌بریم، حتی یک ریال هم از سوی سازمان صداوسیما به این حساب واریز نشده است و در هر صورت نهادهای نظارتی و مجلس شورای اسلامی از وزارت ورزش خواستار ارائه گزارش شدند و ما نیز اعلام کردیم که این سازمان به قانون عمل نکرده و باید پاسخگو باشد، در نهایت هم امیدواریم نهادهای نظارتی پیگیری‌های لازم را انجام دهند، چرا که این مبلغ حق ورزش ایران است و به تمام رشته‌های ورزشی تعلق دارد.» 

با این همه اما سخت‌گیری‌های AFC در مورد میزبانی برای فدراسیون‌های عضوش بیشتر از گذشته شده و ایران هم از این قاعده مستنثی نیست. موضوع پخش باکیفیت بازی‌ها از تلویزیون و همچنین بحث حق پخش با توجه به استانداردهایی که کنفدراسیون فوتبال آسیا در نظر گرفته از مواردی است که فدراسیون فوتبال به دنبال حل آن‌ها بوده است. 

اما این بار در واقع طرف حساب صداوسیما وزرات ورزش نیست و این کنفدراسیون فوتبال آسیاست که به دنبال گرفتن حق پخش مسابقات است. 

بحث حق پخش و احتمال گرفتن میزبانی از ایران به قدری حساس شده که دیشب عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال برای آخرین بار در این خصوص هشدار داد. میرشاد ماجدی در این خصوص گفت: «اگر تا چند روز آینده این مبلغ پرداخت نشود، میزبانی از ما گرفته می‌شود. خواهش من این است که با تدابیری که مسئولان صدا و سیما اتخاذ می‌کنند، در اسرع وقت با هماهنگی‌هایی که با فدراسیون می‌شود، مبلغ درخواستی‌ای اف سی را پرداخت کنیم و مانند گذشته میزبانی را در استادیوم آزادی برعهده بگیریم. علاقه مندان به فوتبال می‌دانند زمانی که در ایران بازی می‌کنیم بدون شک از بسته‌های میزبانی و کارهایی که در کشور می‌توانیم به راحتی انجام بدهیم، برای اینکه صرف و صلاح تیم ملی فوتبال کشورمان باشد، می‌توان استفاده بهینه کرد. امیدوارم با هماهنگی‌هایی که انجام می‌شود این مبلغ پرداخت شود تا از میزبانی محروم نشویم.» 

پنج بازی اول تیم ملی حدود ۲ میلیون یورو حق پخش دارد و به نظر ۵ بازی دوم هم حول و حوش همین عدد و رقم حق پخش داشته باشد و به این ترتیب رسانه ملی باید ۴ میلیون یورو به شرکت FMA بدهد تا بتواند مسابقات تیم ملی را پخش کند. این در حالی است که پیش از این صداو سیما برای مسابقات ملی و باشگاهی بدون پرداخت حق پخش و با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای اقدام به پخش مستقیم مسابقات می‌کرد. اما این بار ماجرا فرق دارد و به نظر می‌رسد به خاطر بحث میزبانی تیم ملی صداوسیما چاره‌ای جز پرداخت حق پخش مسابقات مقدماتی جام جهانی ندارد. 

در صورتی که ایران بتواند میزبانی خود را در مقدماتی جام جهانی قطعی کند تیم ملی کشورمان می‌تواند در ۵ دیدار مرحله بعدی در ورزشگاه آزادی از رقبا پذیرایی کند. اگرچه تماشاگران قادر به حضور در ورزشگاه نخواهند بود، اما به هر حال این زمین ماست و بازیکنان بدون رنج سفر، در آب و هوای کشور خودمان با رقبا مصاف می‌دهند. تازه در این صورت تیم ملی ایران یک شانس دیگر هم خواهد داشت؛ اینکه عراق و سوریه قادر به میزبانی در کشور خودشان نیستند و باید یک مکان دیگر را برای میزبانی از رقبا معرفی کنند. 

این امتیاز بسیار بزرگی برای تیم ملی ایران است و می‌تواند روند صعود شاگردان دراگان اسکوچیچ را تسهیل کند.
 

نویسنده: رضا جوکار

۰۹:۳۸ ,۳۰ مرداد ۱۴۰۰

آخرین یادداشت‌های رضا جوکار