سود سیاسی نتانیاهو از جنگ

در سال 2015، چهارمین دوره نتانیاهو به عنوان نخست وزیر اسرائیل آغاز شد. از آن روز تاکنون تحلیل‌گران می‌پرسند که عمر سیاسی او چه زمانی به پایان می‌رسد. تا امروز این اتفاق نیافتاده است. نتانیاهو از همان سال 2015 با بحران‌های مختلفی روبرو بوده است، از استعفای وزرایش تا تحقیقات پلیس علیه او به اتهام فساد. همچنین وضع اقتصادی اسرائیل به شکل مداوم در حال بدتر شدن بوده است. نابرابری و مشکلات معیشتی تاریخ اسرائیل هرگز بدتر از امروز نبوده‌اند. پس چرا عمر سیاسی نتانیاهو به پایان نمی‌رسد؟

ریشه ادامه موفقیت سیاسی نتانیاهو در داخل اسرائیل در مسئله «امنیت» نهفته است. نتانیاهو موفق شده است «امنیت» را به مسئله اصلی گفتمان سیاسی اسرائیل تبدیل کند، و هر موضوعی را به مسئله امنیت پیوند بزند. درسی که ما می‌توانیم یاد بگیریم این است که هرگاه امنیت به مسئله اصلی تبدیل شده، جناح راست اسرائیل رای بیشتری کسب می‌کند. این موضوع به سال 2001 برمی‌گردد که پس از انتفاضه دوم حزب لیکود موفق شد حزب کارگر را برکنار کند و از آن روز تاکنون جناح چپ اسرائیل به قدرت بازنگشته است و قدرت بین دو حزب از جناح راست دست به دست شده است.

نتانیاهو استاد این امر شده است که از بحران برای حفظ قدرت خود استفاده کند. تنش‌های دوره‌ای باعث می‌شوند محبوبیت جناح راست اسرائیل حفظ شود. تنها یک چهارم اسرائیلی‌ها صلح را ممکن می‌دانند، و کمتر از نیمی از یهودیان اسرائیل حامی راه‌حل دو ملت هستند. مردم اسرائیل به دنبال صلح نیستند، به دنبال کسی هستند که از نظرشان می‌تواند امنیت اسرائیل را تأمین کند. مردم اسرائیل نتانیاهو را مسئول تنش‌ها نمی‌دانند، ولی او را به خاطر واکنش شدید و غیرانسانی به آن‌ها ستایش می‌کنند. اسرائیل به همین دلیل درباره برنامه هسته‌ای ایران نیز دائماً اغراق می‌کند.

اسرائیل در سال‌های اخیر از یک سیاستمدار صرف فراتر رفته و یک کیش شخصیت برای خود ایجاد کرده است. مردم می‌دانند که او فاسد است و وضعیت اقتصادی را بدتر کرده است، اما در عین حال فکر می‌کنند برای تأمین امنیت «کسی جز او وجود ندارد»، تصوری که باعث شده او کم کم از یک نخست وزیر به یک رهبر «قدرتمند» تبدیل شود که میزان دموکراسی و آزادی بیان را هم در اسرائیل کاهش داده است. و همچنین او را به این نتیجه رسانده که جنگ و تنش به نفع او است، و هیچ تلاشی برای کاهش تنش نکند، و علاوه بر استفاده از تاکتیک‌های غیرانسانی در جنگ، هیچ ابایی هم از کشتن تظاهرکنندگان بی‌گناه فلسطینی نداشته باشد.

 بالاخره روزی خواهد رسید که عمر سیاسی نتانیاهو به پایان برسد. اما با توجه به این‌که هر بحران موقعیت او را تقویت می‌کند، و رفتار سیاسی او که همواره به بحران دامن می‌زند، احتمالاً سال‌ها طول خواهد کشید که پاندول از مسیر خود بازگردد.

دالیا اشنایندلین پژوهشگر اندیشکده «بنیاد قرن» است. او از لیبرال‌های آمریکایی منتقد اسرائیل محسوب می‌شود. این مقاله در سال 2018 نوشته شده است، ولی محتوای آن برای امروز هم مرتبط تشخیص داده شد.

منبع: فارین افرز (تلخیص شده)

نویسنده: دالیا اشنایندلین

۱۸:۵۳ ,۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

ویدیو

عکس

اینفوگرافی