صد روز اول بسیار موفق بایدن

سخن گفتن از موفقیت یک رئیس جمهوری می‌تواند بسیار تحت تأثیر مواضع جناحی و ارزشی یک فرد باشد. طبیعی است که دموکرات‌ها و لیبرال‌ها بایدن را رئیس جمهور موفقی بدانند و جمهوری‌خواهان و محافظه‌کاران نه‌چندان. ولی به هر حال در علوم سیاسی داخلی آمریکا معیارهای تقریباً بی‌طرفانه و غیرتفسیری‌ای برای اندازه‌گیری میزان موفقیت یک رئیس جمهور تعریف شده است، و طبق همه این معیارها بایدن در صد روز اول ریاست جمهوری خود فراتر از انتظارها ظاهر شده و رئیس جمهوری بسیار موفق بوده است. در ادامه به بررسی کوتاه این معیارها پرداخته‌ایم.

میزان محبوبیت: میزان میانگین محبوبیت بایدن بین 53 و 54 درصد است (با توجه به نوع محاسبه). این میزان محبوبیت ممکن است در مقایسه با رؤسای جمهور دیگر در تاریخ آمریکا زیاد به نظر نرسد. (رؤسای جمهوری مثل ریگان محبوبیت بالای 70 درصد داشتند.) اما برای یک رئیس جمهور در دوران دوقطبی بسیار عدد مطلوبی است و مهم‌تر آن‌که تاکنون بسیار ثابت بوده و هیچ نشانی از افت نداشته است. اگر بایدن این میزان از محبوبیت را در تمام چهار سال ریاست جمهوری خود حفظ کند، رئیس جمهوری بسیار محبوب خواهد بود، چون معمولاً رؤسای جمهور دوران دوقطبی میزان محبوبیت ثابت‌شان بین 45 تا 50 درصد است. با توجه به این که اکثر غالب جمهوری‌خواهان هرگز از بایدن حمایت نخواهند کرد، میزان محبوبیت فعلی او نشان‌دهنده حمایت اکثریت قاطع مستقلین حقیقی از او است.

توجه به اولویت‌های افکار عمومی: راز محبوبیت بایدن این است که او در سیاست‌های خود به اولویت‌های افکار عمومی آمریکا توجه کرده است. بسیاری از برنامه‌های بایدن از جمله بسته حمایتی او و خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و برنامه واکسیناسیون دولت از محبوبیت بین 67 تا 70 درصدی بین آمریکایی‌ها برخوردار هستند. این که میزان حمایت از سیاست‌های بایدن از میزان محبوبیت خود او بیشتر است نشان می‌دهد که می‌توان تا حدی از ادامه محبوبیت او مطمئن بود. افکار عمومی آمریکا در حال حاضر دو مسئله را مهم‌تر از مسائل دیگر می‌دانند، مدیریت بیماری کووید19 و اقتصاد، و بایدن در این دو مسئله بسیار محبوب است. بایدن تنها در یک مسئله مهم از حمایت اکثریت مردم آمریکا برخوردار نیست (46 درصد) که مسئله مهاجرت است، اما مهاجرت فقط برای 15 درصد مردم آمریکا اولویت اول محسوب می‌شود.

تصویب یک قانون: معمولاً از رؤسای جمهور آمریکا انتظار می‌رود در صد روز اول خود حداقل یک قانون عمده تصویب کرده باشند. در مورد بایدن این امر صدق می‌کند. بایدن یک بسته حمایتی برای خروج از بحران بیماری کووید19 به ارزش نزدیک به 2 تریلیون دلار را به تصویب کنگره رسانده است. این بسته شامل بسیاری از سیاست­‌های دولت رفاهی می­‌شود که بایدن به شکل تقریباً نامرتبط به کووید19 در این لایحه گنجانده بود، از جمله گسترش بیمه درمانی اوباما به 17 میلیون آمریکایی دیگر و ایجاد یک برنامه حمایتی از کودکان که تخمین زده می­‌شود میزان فقر بین کودکان را تا سال 2024 به میزان 50 درصد کاهش دهد؛ حتی اگر تمام برنامه­‌های دیگر بایدن هم ناموفق باشند، تا همین لحظه بایدن دولت رفاه آمریکا را بیش از هر رئیس جمهور دیگری در نیم قرن اخیر گسترش داده است.

اتحاد حزب: اگرچه بین جناح چپ و جناح میانه حزب دموکرات اختلاف‌های جدی و عمیق وجود دارد، این دو جناح تا این لحظه بر سر حمایت از بایدن متحد مانده‌اند. در روزهای اخیر الکساندریا اوکازیو کورتز، مهم‌ترین چهره چپ‌گرای رادیکال در کنگره، در مصاحبه‌ای گفت که بایدن بسیار فراتر از انتظار او ظاهر شده است. چهره‌های میانه هم از جمله ننسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان به حمایت خود از بایدن ادامه می‌دهند. بسیاری انتظار داشتند پس از پیروزی بایدن اتحاد بی‌سابقه در حمایت از او با تفرقه مواجه شود، ولی بایدن موفق شده این اتحاد را در صد روز اول خود حفظ کند.

با توجه به این معیارها بایدن صد روز اول بسیار موفقی داشته است؛ البته لزومی ندارد که این روند در آینده هم ادامه پیدا کند، و به‌خصوص پس از انتخابات میان‌دوره‌ای 2022 که به احتمال بسیار زیاد یک یا هر دو بخش کنگره در کنترل جمهوری‌خواهان قرار خواهد گرفت، بایدن هم مانند اوباما و ترامپ مجبور خواهد شد فقط از طریق دستور اجرایی حکومت کند که دامنه آن بسیار محدودتر است. اما به هر حال بایدن صد روز اول بسیار موفقی داشته است؛ شاید موفق‌تر از هر رئیس جمهور دیگری پس از ریگان.

4908

نویسنده: علی نظیف‌پور

۱۶:۳۸ ,۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

ویدیو

عکس

اینفوگرافی