چرا بایدن از نامزدی مجدد در 2024 سخن گفت؟

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در اولین کنفرانس خبری خود در پاسخ به سوالی درباره این که در سال 2024 آیا برای دور دوم نامزد می‌شود یا خیر، برای نخستین بار پاسخی صریح داد و گفت برای انتخاب مجدد نامزد خواهد شد و تلاش خواهد کرد به دور دوم راه یابد.

بایدن در سال 2024 به سن 82 سالگی خواهد رسید. این در حالی بود که پیش از این بایدن صراحتاً قصد خود را اعلام نکرده بود و بسیاری از رسانه‌ها نیز گمانه می‌زدند که بایدن بیش از یک دوره رئیس جمهوری نماند. برخی مواضع عمومی بایدن هم این گمانه را تقویت می‌کرد، مثل این که او از خود به عنوان یک «رئیس‌جمهور انتقالی» یاد می‌کرد و در جریان انتخاب کامالا هریس به معاونت خود تأکید می‌کرد که او «آینده» حزب دموکرات است -- یعنی به نوعی او را به عنوان جانشین خود معرفی می‌کرد.

چه شد که نظر بایدن در این زمینه تغییر کرده است؟ می‌توان گفت این موضع بایدن به نوعی نشانه عدم اعتماد کامل او به پیروزی حزب دموکرات در سال 2024 و تضعیف ترامپیسم تا آن سال است. هنگامی که بایدن در سال‌های 2019 و 2020 در انتخابات مقدماتی برای کسب نامزدی حزب خود تلاش می‌کرد می‌شد آینده‌ای را تصور کرد که در آن خردمندانه‌تر می‌بود که بایدن از ادامه ریاست جمهوری صرف نظر کند. اگر ترامپ در انتخابات شکست بسیار قاطعی می‌خورد و دموکرات‌ها سنا را به آسانی تمام فتح می‌کردند و در مرحله بعد حزب جمهوری‌خواه از ترامپیسم و رادیکالیسم فاصله می‌گرفت و به میانه‌روی روی می‌آورد، شاید بایدن می‌توانست مشعل را به نسل بعدی حزب دموکرات بسپارد.

اما واقعیت این‌گونه رقم نخورد. اگرچه بایدن در انتخابات به پیروزی چشم‌گیری دست یافت و جمهوری‌خواهان سنا را نیز از دست دادند، اما از جهاتی شکست ترامپ آن‌قدر سهمگین نبود که او را به کلی از صحنه سیاست حذف کند، و مهم‌تر از آن افکار عمومی آمریکایی انتخابات را از واقعیت بسیار نزدیک‌تر می‌دانستند و ترامپ موفق شد که دروغ تقلب را به هم‌حزبی‌های خود بباوراند: در حال حاضر نزدیک به 70 درصد جمهوری‌خواهان بایدن را رئیس جمهور مشروعی نمی‌دانند. رهبری حزب نیز از فرصت پیش‌آمده پس از هجوم عناصر راست افراطی به ساختمان کنگره استفاده نکرد و اقدام برای محروم کردن ترامپ از نامزدی و حذف کامل او از حزب نکرد. در حال حاضر اگر ترامپ برای سال 2024 نامزد شود به احتمال بسیار قوی در انتخابات مقدماتی پیروز خواهد شد و اگر نامزد هم نشود ممکن است بتواند جانشین خود را انتخاب کند و با حمایت از او به پیروزی او کمک کند. به شکل خلاصه یعنی به احتمال بسیار قوی در سال 2024 نامزد حزب جمهوری‌خواه پوپولیست و افراطی خواهد بود، مگرآن‌که در سه سال پیش‌رو اتفاقات غیرقابل‌پیش‌بینی‌ای بیافتد که روند حزب جمهوری‌خواه را کاملاً تغییر دهد. اگرچه پیش آمدن چنین اتفاقی غیرممکن نیست، اما مهم این است که موضع اخیر بایدن نشان می‌دهد که او چنین تحلیلی دارد.

واقعیت این است که بایدن بهترین شانس حزب دموکرات در سال 2024 خواهد بود. نه تنها رئیس جمهور مستقر مقداری برتری ساختاری نسبت به رقیب خود دارد، میزان محبوبیت بایدن به طور متوسط 54 درصد است که برای یک رئیس جمهور در دوران دوقطبی بسیار عالی محسوب می‌شود (البته احتمال کاهش آن در سال‌های بعد بسیار زیاد است). همچنین بایدن در همین روزهای اولیه ریاست جمهوری خود موفقیت‌های بسیار مهمی داشته، از جمله تصویب لایحه تقریباً دو تریلیون دلاری حمایتی کووید19 (که از حمایت 70 درصد مردم آمریکا برخوردار است) و اجرای موفقیت‌آمیز برنامه واکسیناسیون.

بایدن در صورت نامزدی مجدد شانس اصلی پیروزی خواهد بود (با فرض ادامه وضع موجود)، ولی به هیچ‌وجه معلوم نیست که هریس یا هر دموکرات دیگری بتواند چنین موقعیتی را تکرار کند. علت اصلی محبوبیت بالای بایدن حمایت بسیار زیاد از او بین مستقلین و محافظه‌کاران میانه‌رو است، ولی اولاً معلوم نیست که یک دموکرات دیگر بتواند ادعای موفقیت‌های بایدن را تکرار کند، و ثانیاً ضمانتی نیست که حزب جمهوری‌خواه موفق نشود که این دموکرات دیگر را به عنوان یک سوسیالیست تندرو در افکار عمومی تعریف نکند. در نهایت هم حزب جمهوری‌خواه موفق نشد که سن بایدن یا مسئله پسر او را به ابزار تبلیغی موثری در انتخابات تبدیل کند. به همین دلیل نامزدی شخص دیگری در سال 2024 ممکن است ریسک بزرگی باشد در حالی که بایدن انتخاب امنی خواهد بود.

بایدن در سال 2016 به بازنشستگی تن داده بود. اما او با این درک در سال 2020 نامزد شد که به این نتیجه رسید که هیچ کس به اندازه او شانس شکست ترامپ را ندارد و بنابراین لازم دیده بود که برای حل بحران ترامپیسم در صحنه حاضر شود. بایدن به این نتیجه رسیده است که در سال 2024 نیز این بحران همچنان خطری حاضر خواهد بود، و به همین دلیل باید همچنان حاضر بماند.

نویسنده: علی نظیف‌پور

۲۰:۰۳ ,۰۷ فروردین ۱۴۰۰

ویدیو

عکس

اینفوگرافی