مقابله بایدن با شرکت‌های بزرگ تکنولوژی

شرکتهای تکنولوژی بزرگ، که اصطلاحاً مشهور به شرکت‌های سیلیکون ولی هستند، مانند آلفابت (گوگل)، آمازون، اپل، فیس­بوک، توییتر، و مایکروسافت، یکی از مهم‌ترین اجزای اقتصاد و سیاست در آمریکا و جهان هستند که در زندگی همه مردم تأثیر بزرگی گذاشته‌اند، تا حدی که زندگی روزمره بدون استفاده از محصولات آن‌ها قابل تصور نیست. اما این شرکت‌ها با انتقادها و مخالفت‌های زیادی هم روبرو شده‌اند. تلاش برای کسب سود از طریق سواستفاده از قدرت، سواستفاده از حریم خصوصی کاربران، نقض اصل رقابت در بازار، و نهایتاً خرید رقبای بالقوه از جمله اتهاماتی است که علیه این شرکت‌ها مطرح شده است. انتظار می‌رود که یکی از سیاست‌های مهم دولت بایدن در آینده نزدیک مقابله با این شرکت‌ها و تلاش برای محدود کردن نفوذشان باشد. باید انتظار داشت که یکی از مسائل مهم دولت مطرح شدن پرونده‌های ضدتراست علیه این شرکت‌ها باشد.

دولت بایدن تاکنون این امر را با انتصاب‌های خود روشن ساخته است. مثلاً بایدن لینا خان، یک وکیل و فعال ضدتراست را به عضویت کمیسیون فدرال تجارت (FTC) منصوب کرده است که از جمله مسئولیت‌های آن اجرای قانون رقابت است. خان یکی از منتقدین سرسخت شرکت‌های تکنولوژیک است. بایدن افراد مشابهی را به مقام‌های مربوط در بخش ضدتراست وزارت دادگستری و همچنین شورای مشاورین اقتصادی رئیس جمهور منصوب کرده است. افرادی که با سرکارآمدن بایدن به دولت آمریکا راه پیدا کرده‌اند به احتمال بسیار زیاد پرونده‌های ضدتراست را در دادگاه مطرح خواهند کرد. این در تضاد با عملکرد روسای جمهور قبلی از جمله باراک اوباما و ترامپ است که این پست‌ها را با افراد نزدیک به سیلیکون ولی پرکرده بودند.

اگر دولت بایدن برای محدود کردن قدرت شرکت‌های سیلیکون ولی اقدام کند، در فضای سیاسی فعلی آمریکا احتمال موفقیت این حرکت زیاد است. در حال حاضر اقدامات ضدتراست علیه شرکت‌های سیلیکون ولی از معدود مسائلی است که از حمایت هر دو حزب برخوردار است. دو سناتور دموکرات بسیار بانفوذ، ایمی کلوبچار که میانه‌رو است و الیزابت وارن که به جناح چپ حزب تعلق دارد، هر دو در این مسئله بسیار فعال هستند. همچنین سناتورهای جمهوری‌خواه ترامپیست نیز از این سیاست حمایت می‌کنند، که مهم‌ترین نمونه آن جاش هاولی است که در این زمینه کتاب هم نوشته است.

به طور سنتی جمهوری‌خواهان جریان اصلی و دموکرات‌های میانه‌رو حامی منافع این شرکت‌ها بودند، ولی با کمرنگ شدن منتقدین ترامپ و تسلط کامل او بر حزب جمهوری‌خواه و چرخش دموکرات‌هایی مثل بایدن و کلوبچار به چپ، این شرکت‌ها حامیان عمده خود در واشنگتن را از دست داده‌اند. یک مجموعه گزارش مفصل در وبسایت پولیتیکو نشان می‌دهد که مقام‌های دولت اوباما از قدرت خود استفاده کردند و جلوی دادگاهی شدن گوگل را گرفتند، اما هم‌اکنون بایدن سیاستی 180 درجه متفاوت اتخاذ کرده است. اقدامات خود این شرکت‌ها در سال‌های اخیر در این امر موثر بوده است.

ایجاد امکان برای روسیه برای دخالت در انتخابات 2016 در فیسبوک و همچنین ایجاد جوامع راست افراطی در یوتیوب باعث شده که لیبرال‌های آمریکایی این شرکت‌ها را در به قدرت رسیدن ترامپ مقصر بدانند، و از طرف دیگر حذف حساب کاربری ترامپ از توییتر و محرومیت شبکه اجتماعی راست افراطی پارلر از خدمات آمازون باعث شده که محافظه‌کاران نیز نظر خوشی به این شرکت‌ها نداشته باشند. منظور این است که اگر بایدن علیه این شرکت‌ها اقدام کند، به احتمال زیاد از حمایت هر دو حزب و همچنین افکار عمومی برخوردار خواهد بود.

در نهایت می‌توان گفت که فضای واشنگتن هرگز برای سیلیکون ولی چنین ناخوشایند نبوده است، امری که احتمالاً در آینده نزدیک موجب خواهد شد که این شرکت‌ها هزینه‌های واقعی و هنگفتی بپردارند.

نویسنده: علی نظیف پور

۱۹:۵۵ ,۰۴ فروردین ۱۴۰۰

ویدیو

عکس

اینفوگرافی