فرماندار فلوریدا، جانشین احتمالی ترامپ؟

نشانه‌ها حاکی از آن هستند که بین گزینه‌های مطرح حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2024، در حال حاضر ران دِسنتیس، فرماندار فلوریدا، بیشترین شانس برای پیروزی در رقابت‌های درون‌حزبی و پیروزی در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواه و رقابت با جو بایدن در انتخابات عمومی را دارد. شاید با توجه به این که بیش از 900 روز به انتخابات باقی مانده است به نظر برسد هنوز زود است درباره آن صحبت کرد؛ اما واقعیت این است که همین الان هم انتخابات به قوت تمام در پشت صحنه ادامه دارد و در بسیاری موارد فردی که در این مرحله پیشتاز رقابت‌ها است در مرحله آخر نیز در انتخابات پیروز خواهد شد. (مثلاً بوش پسر، ال گور، جان مک‌کین، میت رامنی، هیلاری کلینتون، و جو بایدن هر سه در این مرحله نامزد پیشتاز بودند.) بنابراین اگرچه ممکن است از امروز تا روز انتخابات اتفاق‌های پیش‌بینی‌نشده رخ دهد و سرنوشت انتخابات تغییر کند (هر چه باشد جان کری، باراک اوباما، و ترامپ در این مرحله نامزد پیش‌تاز محسوب نمی‌شدند)، به هر حال باید احتمال نامزدی دسنتیس در انتخابات 2024 را جدی گرفت.

دسنتیس یکی از ترامپیست‌ترین سیاستمداران آمریکا محسوب می‌شود. او پیش از فرمانداری فلوریدا یکی از راست‌گراترین و تندروترین اعضای مجلس نمایندگان بود و وقتی در سال 2018 در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه برای فرمانداری فلوریدا شرکت کرد نامزد مورد حمایت رهبری حزب نبود و کسی احتمال بردن او را جدی نمی‌گرفت. اما ترامپ با حمایت ناگهانی از او همه را شوکه کرد و او برخلاف همه انتظارها با اختلافی اندک در انتخابات مقدماتی و عمومی پیروز شد، امری که نشانه تسلط کامل ترامپ بر رای‌دهندگان جمهوری‌خواه و همین‌طور حرکت سریع فلوریدا از یک ایالت رقابتی به سوی ایالتی قرمز و امن برای جمهوری‌خواهان بود. دسنتیس در مقام فرماندار فلوریدا نیز وفاداری خود به ترامپ را بسیار ثابت کرد و همه او را نزدیک‌ترین فرد به ترامپ بین فرماندهان و شاید همه سیاستمداران آمریکایی می‌دانستند. دسنتیس قوانینی را تصویب کرد که به سرکوب آرای سیاه‌پوستان منجر می‌شد و رای‌گیری پستی را محدود می‌کرد و همچنین تا جای ممکن در برابر اعمال فرامین قرنطینه پس از شیوع بیماری کووید19 مقاومت کرد.

دسنتیس به دلیل این وفاداری و پایداری در سیاست‌های ترامپیستی بیشترین شانس در کسب جانشینی ترامپ را دارد. علاوه بر این او از نظر شخصیتی نیز از همه به ترامپ نزدیک‌تر است. هواداران ترامپ معمولاً این امر را که او حرف‌های خارج از عرف و نزاکت سیاسی (یعنی نژادپرستانه) می‌زند و این که او شخصیتی «جنگنده» دارد دوست دارند و می‌ستایند. دسنتیس هم مانند ترامپ خود را به آداب سیاسی مقید نمی‌داند و دائماً در حال نبرد با دشمنان راست افراطی آمریکا یعنی لیبرال‌ها، رسانه‌ها، دانشمندان و متخصصان، و اقلیت‌های نژادی است. در عین حال او برخلاف ترامپ نسبت به مسائلی همچون سیاست‌گذاری بی‌توجه نیست و ممکن است بتواند خود را به عنوان «نسخه باکفایت ترامپ» معرفی کند. دسنتیس همچنین در تمام نظرسنجی‌هایی که در آن‌ها نام ترامپ ذکر نشده بین رای‌دهندگان جمهوری‌خواه پیش‌تاز است.

البته می‌توان سناریوهایی را متصور شد که در آن مسیر دسنتیس به نامزدی ریاست جمهوری حزب مسدود شود. 

1. اگر ترامپ شخصاً تصمیم به نامزدی بگیرد دسنتیس شانسی برای شکست او نخواهد داشت؛

2. اگر ترامپ رسماً از کس دیگری حمایت کند؛

3. اگر دسنتیس در سال 2022 از پیروزی در انتخابات فرمانداری شکست بخورد احتمالاً دیگر ظرفیت ریاست جمهوری هم نخواهد داشت، امری که غیرممکن نیست ولی احتمال آن پایین است؛

4. اگر ترامپ از او حمایت رسمی نکند و دیگر نامزدهای ترامپیست مثل مایک پمپئو، تام کاتن، و جاش هاولی کنار نروند و رای هم را بشکنند؛

5. اگر به هر دلیلی در چهار سال دولت بایدن تسلط ترامپیسم بر حزب جمهوری‌خواه از بین برود.

اما به هر حال در توصیف وضع فعلی می‌توان گفت دسنتیس محتمل‌ترین رهبر ترامپیسم بدون ترامپ و بنابراین محتمل‌ترین نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات سال 2024 در صورت خودداری ترامپ از شرکت در انتخابات است.

4908

نویسنده: علی نظیف‌پور

۱۸:۳۱ ,۲۱ فروردین ۱۴۰۰

آخرین یادداشت‌های علی نظیف‌پور