شرط‌بندی بر سر انتخابات ایران

پردیکت‌ایت یکی از بزرگترین سایت‌های شرط‌بندی در جهان است. در این سایت می‌توان درباره نتایج تمام مسابقات ورزشی مهم تا برندگان جایزه نوبل رشته‌های مختلف شرط‌بندی کرد. انتخابات هم از دیگر مسائلی است که در این وبسایت قرار می‌گیرند، از انتخابات ریاست جمهوری و کنگره در آمریکا تا انتخابات عمومی در کشورهایی مثل بریتانیا، نیوزلند (این سایت متعلق به یک شرکت نیوزلندی است)، استرالیا، آلمان، فرانسه، و غیره. امسال برای اولین بار این وبسایت امکان شرط‌بندی درباره نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران را هم فراهم کرده است و مخاطبین این وبسایت می‌توانند برنده انتخابات 1400 را پیش‌بینی کنند و پول ببرند. البته نکته طنزآمیز این ماجرا این است که این وبسایت مخاطبین ایرانی را از دسترسی به خود محروم کرده است و مردم ایران حتی برای مشاهده صفحات آن نیاز به تغییر آی پی خود دارند.

در حال حاضر بیشترین میزان شرط‌بندی روی حجت الاسلام ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، انجام شده است. شانس‌های بعدی پیروزی از این قرار هستند: محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور پیشین، علی لاریجانی رئیس سابق مجلس، سعید محمد فرمانده سابق قرارگاه خاتم‌الانبیا، محسن رضایی دبیر شورای تشخیص مصلحت، سعید جلیلی دبیر سابق شورای امنیت ملی، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نایب رئیس اول مجلس، علی مطهری نماینده سابق مجلس، مسعود پزشکیان نماینده سابق مجلس، محمد دهقان وزیر سابق دفاع، محمد قالیباف رئیس مجلس، فائزه هاشمی رفسنجانی، محمد جواد ظریف وزیر خارجه، و در نهایت مصطفی تاج‌زاده.

این وبسایت در رسانه‌های غربی توجه بسیار زیادی جلب می‌کند و بسیاری پیش‌بینی‌های آن را به گونه‌ای پوشش می‌دهند که گویی می‌تواند واقعاً نتیجه انتخابات را پیش‌بینی کند، ولی متخصصین انتخابات هشدار می‌دهند که نباید پیش‌بینی‌های آن را خیلی جدی گرفت. در همین لیست مشاهده می‌شود که نام‌هایی وجود دارند که احتمال رد صلاحیت‌شان تقریباً قطعی است (احمدی‌نژاد، تاج‌زاده، فائزه هاشمی) و نام‌هایی که حتی ثبت‌نام نکرده‌اند (قالیباف و ظریف). این سایت همچنین در انتخابات 2020 برای پیروزی هیلاری کلینتون در انتخابات شانس بالایی قائل بود، در حالی که او هم خود را نامزد نکرده بود.

پیش‌بینی‌های پردیکت‌ایت علمی و آماری نیستند. دلیل این امر این است که بخش بزرگی از افرادی که در این سایت شرط‌بندی می‌کنند آگاهی زیادی از مسائل ندارند، و بخش بزرگ دیگری شرط‌بندان حرفه‌ای هستند که تخصص‌شان نه ورزش یا انتخابات بلکه خود شرط‌بندی و بازی با احتمالات است. اصولاً اگر شرط‌بندی در این سایت همیشه صحیح بود، برای صاحبانش سوددهی مالی چندانی نمی‌داشت.

اما در عین حال نگاه به این سایت از یک جهت مفید است، و آن این است که تا حدی منعکس کننده نظر کسانی است که اخبار ایران را دنبال می‌کنند. در حال حاضر رئیسی با اختلاف نفر اول است، و این امر نشان می‌دهد که اکثر مخاطبین پردیکت‌ایت او را محتمل‌ترین گزینه پیروزی انتخابات می‌دانند. این نظر لزوماً دقیق نیست، ولی دانستن این نکته به نوبه خود می‌تواند آموزنده باشد.

نویسنده: علی نظیف‌پور

۲۰:۴۹ ,۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

ویدیو

عکس

اینفوگرافی