ترامپ، مایه دردسر انتخاباتی جمهوری‌خواهان؟

تا انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در سال 2022 بیش از یک سال زمان باقی مانده است، ولی انتخابات مقدماتی درون‌حزبی برای کرسی‌های مجلس نمایندگان و سنا در احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه در جریان است. برای پیش‌بینی بسیار زود است اما می‌توان گفت اگر اتفاق خارق‌العاده‌ای رخ ندهد جمهوری‌خواهان برای پیروزی در این انتخابات دست بالا را خواهند داشت. دلیل این امر این است که تقریباً همیشه حزب مستقر در کاخ سفید در انتخابات کنگره کرسی‌هایی را از دست می‌دهد (در 70 سال گذشته تنها یک مورد استثنا در این زمینه وجود داشته و آن پس از 11 سپتامبر بوده است)، و در حال حاضر اکثریت دموکرات‌ها هم در مجلس نمایندگان (8 کرسی) و سنا (1 کرسی) بسیار شکننده و کم‌تعداد است و از دست رفتن کمترین کرسی‌ها به معنای تغییر حزب حاکم بر کنگره خواهد بود.

اما اگرچه جمهوری‌خواهان در سال 2022 در موقعیت قوی‌تر قرار دارند اما به نظر می‌رسد که رئیس جمهور قبلی این حزب قصد دارد تا جای ممکن کار را برای پیروزی آنان دشوار کند. ترامپ تا این لحظه از دو نفر در جریان انتخابات کنگره حمایت کرده است. یکی از این دو نفر اریک گرایتنز است که در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه برای کرسی سنای ایالت میزوری شرکت کرده است و دیگری مو بروکس که در انتخابات مقدماتی همین حزب برای کرسی سنای ایالت آلاباما نامزد شده است. هر دو کرسی متعلق به دو سناتور محافظه‌کار اما به نسبت میانه‌رو بوده‌اند (روی بلانت و ریچارد شلبی) که در اعتراض به تسلط کامل ترامپیسم بر حزب تصمیم به بازنشستگی گرفتند.

نکته مهم این است که این دو نامزد، برای افزایش شانس انتخاباتی جمهوری‌خواهان مناسب نیستند. گرایتنز که پیشتر فرماندار میزوری بود، پس از مطرح شدن اتهامات معتبر آزار جنسی مجبور به استعفا شده بود و بروکس هم که در حال حاضر عضو مجلس نمایندگان است به دلیل شرکت و سخنرانی در یک کنفرانس نژادپرستانه به شدت مورد انتقاد قرار گرفته بود (او گفته که هنگام پذیرش دعوت از این کنفرانس درباره مواضع سیاسی آن تحقیق نکرده بوده). هر دو نفر همچنین متعلق به جنبش راست افراطی هستند. یعنی این افراد نامزدهایی قوی محسوب نمی‌شوند. اما ترامپ با حمایت از این دو نفر احتمال پیروزی آنان در انتخابات مقدماتی را بسیار افزایش داده است و از این طریق به حزب جمهوری‌خواه گل خودی زده است و اسباب دردسرشان را فراهم کرده است.

البته میزوری و آلاباما ایالت‌هایی به شدت محافظه‌کار هستند که شاید اصولاً لازم نباشد افرادی قوی از حزب جمهوری‌خواه از آن نامزد شوند. البته ممکن است نامزد شدن چنین افرادی در فضای سیاسی خاصی حداقل به رقابتی شدن دو ایالت منجر شود که باید پیروزی در آن‌ها بسیار آسان می‌بود. اما نکته مهم‌تر این است که آیا ترامپ در ایالات رقابتی‌تر نیز چنین دخالتی خواهد کرد یا نه؟ در سال 2022 در ایالاتی مثل پنسیلوانیا، اوهایو، و ویسکانسین هم انتخابات برگزار خواهد شد، ایالاتی که در آن‌ها نامزدهای میانه‌رو شانس بیشتری برای پیروزی دارند، و اگر ترامپ به این روند ادامه دهد و در این ایالات هم از نامزدهای مورددار حمایت کند ممکن است یک‌تنه روند انتخابات را به نفع دموکرات‌ها تغییر دهد.

البته هدف این یادداشت این نیست که این سناریو را «پیش‌بینی» کند. هدف این یادداشت این است که متذکر شود که اگر بازی به قاعده پیش برود جمهوری‌خواهان در سنا پیروز خواهند شد، ولی ترامپ بازیکنی است که ممکن است قاعده را به هم بزند.

نویسنده: علی نظیف‌پور

۲۲:۴۳ ,۱۵ فروردین ۱۴۰۰

ویدیو

عکس

اینفوگرافی