فاجعه‌ای به نام ترامپ

کریس سیلیزا سردبیر غیرمقیم وبسایت سی‌ان‌ان است.

ترامپ در هفته‌ پیش در چند موضع مختلف اعلام کرد که اگر در سال 2024 از نظر سلامتی در موقعیت مناسبی باشد، در انتخابات ریاست جمهوری آن سال نامزد خواهد شد. این امر می‌تواند برای جمهوری‌خواهان فاجعه‌ای بزرگ باشد، و فاجعه‌ای که حتی قادر نیستند از آن پیشگیری کنند.

یک نظرسنجی جدید شرکت کیونی‌پیاک به خوبی ابعاد این فاجعه را نشان می‌دهد. در این نظرسنجی، دو سوم جمهوری‌خواهان (66 درصد) گفتند که امیدوارند ترامپ دوباره نامزد انتخابات شود و تنها 30 درصد گفتند ترجیح می‌دهند فرد دیگری نامزد حزب باشد. اگرچه هنوز مدت زیادی تا آغاز رقابت‌های مقدماتی حزب جمهوری‌خواه باقی مانده است، اما این نظرسنجی و همه نظرسنجی‌های دیگر نشان‌دهنده این واقعیت هستند که اگر ترامپ تصمیم بگیرد در سال 2024 نامزد شود با فاصله بسیار زیاد شانس اول پیروزی خواهد بود.

اما این نظرسنجی نشان می‌دهد چرا این مسئله برای حزب جمهوری‌خواه یک فاجعه است: در همین نظرسنجی 66 درصد کل جمعیت آمریکا گفته‌اند که تمایلی ندارند که ترامپ دوباره نامزد شود. بله، این رقم شامل 66 درصد جمهوری‌خواهان هم می‌شود! تنها 6 درصد از دموکرات‌ها و 27 درصد از مستقلین گفته‌اند که امیدوارند ترامپ دوباره در سال 2024 برای ریاست جمهوری اقدام کند. میزان محبوبیت ترامپ در دیگر نظرسنجی‌ها هم داستان مشابهی می‌گوید. در حالی که 84 درصد جمهوری‌خواهان نگاه مثبتی به رئیس جمهور سابق دارند، این رقم به طور کلی تنها 37 درصد است و تنها شامل 4 درصد دموکرات‌ها و 35 درصد مستقلین می‌شود.

لازم نیست که ریاضی‌دان برجسته یا استاد دانشگاه در رشته علوم سیاسی باشید تا متوجه شوید که این اعداد چه معنایی دارند: شکست دادن ترامپ در انتخابات مقدماتی عملاً غیرممکن است و پیروزی او در انتخابات عمومی عملاً غیرقابل تصور.

واقعیت ساده این است که هر جمهوری‌خواه باهوشی می‌داند که تنها امید حزب به فتح کاخ سفید در سال 2024 وابسته به این امر است که ترامپ در سال 2024 نامزد نشود، چه به دلیل مشکلات حقوقی بسیار زیادش و چه به شکل داوطلبانه. که بسیار محتمل است! به‌رغم این‌که دکتر شخصی ترامپ در سال 2015 ادعا کرد که او «سالم‌ترین فرد در کل تاریخ آمریکا است که نامزد ریاست جمهوری شده است»، او در سال 2024 به سن 78 سالگی خواهد رسید. ممکن است ترامپ در آن سن نخواهد که سختی مبارزات انتخاباتی را برای بار سوم تجربه کند. به علاوه احتمال زندانی یا حداقل دادگاهی شدن ترامپ به دلیل فساد مالی در سال‌های پیش‌رو هنوز رد نشده است.

اما اگر هیچ یک از این دو سناریو محقق نشوند، واقعیت تلخ برای جمهوری‌خواهان -- چه کسانی که خودشان به دنبال نامزد شدن هستند و چه کسانی که امیدوارند دوباره کاخ سفید را فتح کنند -- این است که قادر نخواهند بود جلوی پیروزی او در انتخابات مقدماتی را بگیرند. و اگر او نامزد جمهوری‌خواهان باشد، همه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که او با یک نقطه ضعف عمده به انتخابات عمومی وارد خواهد شد. اما باید به جمهوری‌خواهان این ضرب المثل قدیمی و کلیشه‌ای ولی بسیار دقیق را متذکر شد: خودکرده را تدبیر نیست.

منبع: سی‌ان‌ان. متن تلخیص شده است.

نویسنده: کریس سیلیزا

۱۹:۳۹ ,۱۰ خرداد ۱۴۰۰

ویدیو

عکس

اینفوگرافی